Şehitlerimiz

Birkaç Şehit derken bir gecede, hem de kutsal Regaip Kandili gecemizde, otuz üç şehit verdik. Yaklaşık 1,5 asırdan beri petrol bataklığına dönen Ortadoğu, kendi halkından çok ülkemiz ve milletimiz için can pazarı ve de endişe kaynağı olmuştur. 20.yy’lın ilk çeyreğinde bu sıkıntıyı en çok yaşayan Atatürk, ülkemizin de aynı kapsamda olmasına rağmen, kurduğu Türkiye Cumhuriyeti (TC) devletini, Ortadoğu ve Ortadoğuludan haklı olarak uzak tutmak istemiştir. 

Savaşın kandili olmaz ama savaş Müslümanlar arasında ise, kandil gecesinin manevi önemi olmalıdır. Savaş ve terör alanlarına bakıyoruz, tümüyle Ortadoğu ülkeleridir. Aralarındaki sorunlara bakıyoruz, paylaşılamayacak hiçbir konu yoktur. Ama aynı inançta hatta aynı ülke insanları birbirine düşman olmuş, birilerinin verdiği birkaç dolar para için din ve ülkü birliğini kenara itip savaşıyorlar…

Savaşılan yerlerin hükümranı oradaki milletler değil, orada askeri olmadan uzaktan paralar ve emirler yağdıran devletler hükümrandır. Bu savaşların son gelinen yeri Suriye ve ülkemizle olan sınır uzunluğu 877 km dir. Zaten doğu sınırlarımız kırk yıldır PKK terörü ve tehdidi altındadır. Son 5-6 yıldır uluslar arası destekli Suriye sınırı da eklenince, işimiz iyice zorlaşmıştır…

Evet, haklı ve zorunlu olarak 30 km derinlikte güvenli bölge oluşmasına uğraşıyoruz. Bunu yapabilmek için bölgenin doğusunda ABD destekli YPG, batısında Rus destekli Rejim ile savaşmak ve savaşma izini alabilmek gerekiyor. Hava sahası kapalı, karada destekli olunca şehit vermemek mümkün değildir. 27/28 Şubat kandil gecesinin şehit sayısı bir başkadır. Söylenen sayı 33, söylenmeyen sayıyı yazılan tarih belirleyecektir.

Zorluklar içinde yürütülen güvenli bölge savaşlarımız ve şehitlerimizi anımsatmakta fayda vardır. Fırat kalkanı harekâtı 24.08.2016 / 29.03.2017 arası 216 gün sürdü ve 71 şehidimiz oldu. Zeytin dalı harekâtı 18.03.2018 / 22.05.2018 arası 66 gün sürdü ve 54 şehidimiz oldu. 21.10.2019 da başlayıp ABD ile Rusya’nın askıya aldığı ve yarım kalan Barış Planı harekâtımızda, 9 kayıbız var ama net şehit sayımız yoktur.

Son günlerin sıkıntılı yeri İdlib olayları devam ediyor. 28 Şubat ta açıklanan şehit sayısı 33 ile başladı 02.03.2020 de 54 olduğu belirtiliyor ama gerçek şehit sayısı tartışmaları sürüyor. Bu arada ve insansız hava araçları yardımı ile “Bahar Kalkanı Harekâtına” başlandığı açıklanıyor.  Hava sahasını kapatan ABD ile Rusya arasında izin gitgeliyle uğraşmanın tek nedeni, Atamızın 1925 yılındaki uyarısını anlamamış olmamıza bağlı olarak eklemek istiyorum.

İstikbal Göklerdedir; Çünkü göklerini koruyamayan milletler, yarınlarından asla emin olamazlar. Her işte olduğu gibi havacılıkta da, en yüksek seviyede gökte seni bekleyen yerini, az zamanda dolduracaksın. Ey Türk Genci, kısa zamanda gökte seni bekleyen yerinde olacaksın.                                                    15 Mayıs 1925 Mustafa Kemal Atatürk

Diyeceksiniz ki kim anlamamış? 1946 sonrası ve en çok da 2003 başından bu yana devleti yönetenler anlamamış ya da anlamak istememiştir. Çünkü seçimde, daha çok oy için Amerikan uşaklığı yapan cemaat ve tarikatları ziyaret ediyorlar ama ülke kaynaklarını böylesine önemli savunma amacıyla kullanmıyorlar.

02.03.2020

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s