Seçim Fırsatçıları

Yarın, 13. Cumhurbaşkanı’nı 2.turda belirleme seçimimiz var. Adaylar belli, Recep Tayyip Erdoğan(Cumhur ittifakı adayı) ve Kemal Kılıçtaroğlu(Millet ittifakı adayı). Bu kapsamdaki propagandalar da tüm hızıyla devam ediyor. Sadece ittifak partileri siyasileri değil, çok iştahlı halk tipleri de var. Örnekleyelim, çul pazarının bir erkek esnafı ve sosyal medyanın çok rahat genç bir kadını, her ikisi de kendince sahne alıyor. Bunları yadırgamıyoruz, önemli olan hakaret ve sahtekârlık olmadan devletin yürütmesinin başına ülke ve millet yararına uygun tek adamı seçebilmektir. Umarım duygusallığı ve fanatizm’i öne çıkarmadan demokrasinin bu gereğini tamamlarız.

Üççeyrek asırdır demokrasi diyoruz ama hala demokrasinin D’sine dahi ulaşamadık. Eğer ulaşsaydık, saltanat ve savurganlık, yandaşlık ve kayırmalar olmazdı. Programlı, planlı yürüyen işlerimizde, liyakat ve verimlilik esas olurdu. Hak ve hukuku, sevgi ve hoşgörüyü ön planda tutar, demokrasiyi hazmetmiş olurduk. Çünkü biz, demokrasiyi gerektiği gibi değil, işimize geldiği gibi olmasını istiyoruz.

Cumhuriyetin kuruluşunda, köleliği ret etmiş, kurumlarını oluşturup kışla ve camileri siyaset dışında(laiklik) tutmuş ve pozitif eğitime gönül vererek, halkımızın teknoloji ile tanışmasını sağlamış, ve bulunduğumuz coğrafyada harikalar yaratmış bir milletiz. Bir asır sonra geldiğimiz yer, başlangıcın dahi gerisindedir. Bunu demokrasinin penceresinden bakarak kendimize anlatamayız. Mesela seçim güvenliğinde endişemiz artmıştır. Şu an tarikat ve cemaatlerin kontrolünde yaklaşık 8 milyon insanımız var. Bunun bir diğer anlamı, 8 milyon kölemiz olmuş demektir.

Birazda örneklediğimiz iki iştahlı tipi açıklayarak devam edelim. Ben pazarlardaki giyim ağılıklı yerlere çul pazarı derim. Bana göre oradan alınan giysiler bir hafta sonra atılır ve gidilip yeniden alınır. Bu ucuz değil, kat kat pahalı bir alışveriştir. Ama ilgi çok ve esnaf memnundur. 25 Mayıs 2023 saat 10 sıraları İBB Başkanı ve erkânı seçim için Bayrampaşa pazarına gitmiş. Bir çul pazarı esnafı çıkmış tezgâhının üzerine ve İmamoğlu’na, PKK’lılıktan başlamış ve bir yığın iftira içerikli tepkiler vermiştir. Buna, eleştiri hakkı diyelim ve kendisine hak verelim.

İkinci örneğimiz insigramın gencecik bir bayan üyesidir. Onun adına gerçekten çok üzüldüm. Çünkü bu yaşta birilerinin fanatiği olup, şuranı buranı yerim diye kendini paralıyor. Akıl dışı klinik bir vakıa ama suçlu, onu bu derece fanatik yapanlardır. Evet, bu gelişmeler hep BEN, BEN diyen koltuk hırslıları olduğu inkâr edilemez.

Seçim fırsatçılığı nedir? Buraya kadar yazılanlar ile zaten bunu anlatmaya çalıştık. 21 yıldır millet size vaatlerinizi gerçekleştirme fırsatı ve imkânı vermiş. Şu an tüm sülale, akraba ve yandaşlar köşeyi dönmüş. Dünyalıklar yerini bulmuş, geçinemeyen halk perişandır. Koltukta kalma şansınız yüksek ama ekonomiyi kurtarma umudunuz düşüktür. Gözünüz ve umudunuz, şükran ziyaretlerinden gelecek çerez paralarıdır.

Durum o kadar kötü ki, seçim iki ucu kirli değnek gibidir. Aslında kazanmamaktan mutlu olacaksınız. Siz zaten yeterince mutlu yaşadınız. Vatandaş, bu zor durumdan çıkış yolu arıyor. Umarım havlu atacak kadar umutsuz olmazlar.

27 Mayıs 2023

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s