AHBAP’ın AFAD’a Tercihi

Büyük felaket henüz iki hafta önceydi ve hala insanlarımız molozların altından canlı çıkıyor. Devleti yönetenler bizi millet seçti diyorlar ama milletin güvendiği Sanatçı ve Sivil Toplum Kuruluşlarına (STK) çamur atıyorlar. Demokrasi sadece siyasi partilerin değil, STK’larının hatta tüm milletindir. Tümü için yasaldır ve demokrasi ürünüdür. Yani, sistem bana bu yetkiyi verdi, ben ne dersem o olacak diyebilmek için de, en azından her şeyin kusursuz olması gerekiyor ama öyle mi?

Kayıplarımız, 20 Şubat 2023 günü(15.gün) ve Tv. kayıtlarına göre, 41 bin 200 kişi öldüğü belirleniyor. Ölüm sayısının daha ne kadar olacağı bilinmiyor. Çünkü çok sayıda ağır yaralılarımız var. Ama bilinen bir gerçek var ki o da, ilk günden itibaren özellikle iktidarın sataşmaları devam ediyor. Sanki 20 yılık sürede ve bu tür afetlerde, ekonomik çöküşler ile işsizlik artışlarında, kendilerinin hiç ihmalleri yokmuş algısı yaratıp, suçlarını muhalefete yıkmaya çalışıyorlar.

Evet, “Açıkgöz hırsız ev sahibini dövermiş” söylemi gibi, özellikle seçim öncelerinde, başarısız yöneticiler algı ile seçmenin aklını baskı altında tutuyor. Ülkemiz deprem kuşağında,  yönetim, konutların yapımını denetlemeyi ihmal etmiş ve kış ortasında sokaklarda mağdur kalan milyonların ve hayatını yitiren on binlerin günahlarından kaçıyor. Çünkü yıkılıp tuz buz olan binaların %90’ı bu iktidar döneminde yapılmıştır.

Dün(20.02.23) K. Maraş’ın çadır mahallesi yanındaki çok sayıda seyyar tuvaletlin pis su gideri patlamış, çadırlar pis su altında kalmıştır. Çadırların kurucusu AFAD (TC İç İşleri Bakanlığı Afet ve Acil Durumlar Başkanlığı)’dır. AFAD’ın kurulduğu 2009 yılından beri kendini neden halka sevdiremediğini, sanırım bu işi anlatmıştır. Halkın gözdesi KIZILAY batırıldı, barı kendi kurduğunuz AFAD için özverili olmaya çalışın. Çünkü toplumumuzun böyle kurumlara çok ihtiyacı vardır.

AFAD, 13 yıllık bir yardım kurumu, toplumumuz böylesi yardım kurumları gönülden desteklemeye açıktır. Bunu Kızılay’ın geçmişi çok açık kanıtlar. Toplumumuz böyle kurumlara az destek veriyorsa, suçu kendinizde arayın. Şundan bundan demeyelim, kesinlikle bir şeyler var diyelim yeter.

Bu depremimize büyük felaket dedik, belki şiddet ölçeği en büyük değil ama zarar görenleri bakımından doğru bir tanımdır. Geçen 16 gün boyunca çok sayıda artçı depremler oldu ama dün (15.günde) ve saat 20,04 de Hatay Defne merkezli 6,4 ve 20.07 de Hatay Samandıra merkezli 5,8 şiddetlerde depremlerde 6 kişi daha öldü ve 216 yaralı var. Dünya bunu fark etmiş ama bazıları AFAD’ dan şikâyetçi olmuştur.

Bir önceki yazımda da belirtmiştim. Bizde deprem asırlar öncesinden bilinmesine rağmen, hala manzaralar çok ürkütücüdür. Bu durumdan acılar çekiyor, üzülüyoruz. Ama bana göre tedbir alamadığımız için utanmalıyız. Çünkü saltanat için itibardan tasarruf olmaz diyoruz ve uçan saraylar ile hava atıyoruz ama diğer taraftan da afet mağduru olarak yardım alan oluyoruz. Umarım artık bunları idrak ederiz.

21 Şubat 2023

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s