Soy Ağacı

Yedi göbek sorgulaması için nüfus kayıtlarımızı kopuksuz takip ederek, her yurttaşın soy ağacı düzenlemesi yapıldıktan sonra, 5.kuşaktaki ben ve 7.kuşaktaki torunlarımız, artık birbirimizi daha yakından tanıyoruz. Daha önce, 83 yaşımdaki ben, ilk 13 yılımı dedem ile birlikte yaşadım ama dedemin babasını duyarak tanımıştım. Şu an tanış olan yedi göbek ise, bir asır sonra en az on göbek olacaktır. Bu yüzden soy ağacına emek veren herkese teşekkür diyor ve daha çok bu emeklerin, karakteristik değerlere etkileri üzerinde durmak istiyorum.

Halkımız arasında bir kişinin yamukluğu ortaya çıkınca ona ilk saldırı veya karalama “soyu bozuk” ile başlar. Ayrıca bu sözün muhatabı, en çok üç kuşağı kapsar. Kentlerde evcil hayvan besiciliği 50 yıl ve öncesinde çok yaygın değildi. Evlerdeki hayvanların soy ağacı kaydı varken, insanların soy ağacı olmadığını söylemek değil, söylememek hem gerçek dışı, hem de hatalıdır.

Bizde soy tartışması söz konusu olunca, iyi ve kötü örnekleri Osmanlı oluverir. Çünkü Osmanlı ailesinde çocuklar, çağının en ileri eğitimi ile yetiştirmeleri hiç mi hiç ihmal edilmemiştir. Bu, 621 yıllık saltanatın takdire şayan uygulamasıdır. Bunun yanında, 36 padişah annesinin en az 22’si yabancıdır. Tartışması hala noktalanmamıştır ama 22’den fazla olduğu, tabii bunun da kötü bir örnek olduğu kesindir.

Bizler için Osmanlı tarihi tartışılmayacak kadar önemlidir. Ancak,  iyi ve kötü yanları ile sorgulanıp, gerçekleri kamufle edilmemelidir. Ben şahsen her biri bin sayfadan fazla üç ayrı Osmanlı tarihi okuyarak ilgilendiğimi sanıyorum. Örneğin, Osman Bey’in eşi Türk ama o, oğlu ve torunu için inatla yabancılar ile evlilik önermiş ve eşinin itirazını şiddetle reddetmiş. Bunun yanında ilk altı padişah döneminde kardeş ve oğulların katli olayı hiç olmamıştır.

Osmanlıda Oğul ve çocuklarının katli 2. Mehmet(Fatih) ile başlayıp sonuna kadar devam etmiştir. Osmanlı’nın gerileme dönemi de, hilafet için araplara verilen tavizler ile başlayıp sonuna kadar devam etmiştir. Bu gün dahi arap hayranlığının zararlı etkileri vardır. Tabii Osmanlıyı bitiren en güçlü sebep, yabancı soyluluğa, yani soyunu inkâr etmeğe dayanır. Kurtuluş savaşını keşke Yunan kazansaydı ve birde, halkı hala kölesi görmek isteyen tarikat şeytanlarının da soyları sorgulanmalıdır.

Soy ağacı, genetik devamlılığın da açık belgesidir. Üstte uzunca bahsi geçen Osmanlı melezleşmesi, Osmanlı tükenişinin başlıca nedenidir. Tükenişin 36.ve son Padişahı Vahdettin “Türkler dini, soyu, sopu, yurdu belirsiz karışık bir cahiller sürüsüdür” demiş ve def olup gitmiştir. Bir asır sonra bir şeyler kopar mı diye 4.kuşaktan bir kız ve bir erkek torun gelmiş ve kimin soylu,  kimin soysuz olduğunu kanıtlamışlardır. Ben genetik uzmanlığı taslamıyorum ama genetik aktarılımın %60’ı anneden %40’ı babadan olduğunu okumuştum.

Seçimler yaklaşıyor, arap hayranı, Osmanlı sevdalısı, hak(özellikle kul hakkı), hukuk ve adaletin çivisini çıkaranlar, baş tacı ediliyor. Burası Türkiye Cumhuriyeti, seçilmek içinde 7 göbek Türk soyundan olmayı isteseler ya!

08 Kasım 2022

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s