Gaza Gelmeyelim

Doğanın bir değişim turuna yıl demiştik, tabii bu süreyi mutlu ve umutlu yaşamak isteriz. Ailelerimizin, devam eden nesline yeni bir üye geldiğinde sağlıklı, başarılı ve bahtı açık olmasını dileriz. Görüyoruz ki, mutlu ve umutlu olmak için gerekli olan hep iyilik, güzellik, barış ve başarılardır. Yensekte yenilsekte hiç kavga, savaş, yalan ve aldatarak mutlu olabilen var mıdır? İşte, bunları düşünerek gaza gelmemeliyiz.

Dört gün önce yeni yıl kutlamaları hakkındaki düşüncelerimi aktarmıştım. Bu gün Cuma, yarından sonra başlayacak 2023 yılı öncesinin son cumasında, camilerimize giden halkımıza, sadece yılbaşı kutlamaları hakkında dayatmaları anlatırlar. Sanki oraya gidenlerin hiç aklı yokmuş gibi, sanırım bu yüzden onları kimse dinlemez. Çünkü ders almak üzere söylenen, “Hocanın dediğini yap ama gittiği yoldan gitme” sözünü, halkımızın çoğu bilir.

Aslında söz konusu dört din de temelde benzerdir. Kitapları ile özetle tanımlarsak; 1.si “Zebur” ve mensubu yok sayılır. 2.si “Tevrat”, Zebur ile birleşik ve Yahudiliğin kitabı, insanlığın binde 2’sidir. 3.sü İncil, Hıristiyanlığın kitabı, en yaygın olanı ve insanlığın yüzde 23’dür. 4.sü Kur’an, Müslümanlığın kitabı, insanlığın yüzde 17’sidir. Toplamı yedi milyar olan insanlığın hala yüzde 60’ı ya ilkel inançlı, ya da inançsızdır. Semavi dinlerin, yaklaşık üç bin yıldan bu yana, kapsamındaki 2 milyar 800 milyon insanı arzu ettiği çizgiye getiremediği gerçeğini eklemekte yarar vardır.

Tüm bunlara rağmen, inançların başaramadığı güzel ahlakı, yönetim sistemine giren demokrasi başarmıştır. Peki, bunu nasıl anlıyoruz? Toplumda sevgi, saygı, hak, adalet ve özveri denilen kavramlara, elbette daha çok yönelmesinden. Demokrasiyi yeterince anlamayanlar azınlıkta olsa da, hala vardır. Yani, tam anlayan ile yarım anlayanlar çoğunluktadır. Ülkemiz yarım anlayanlar gurubundadır. Çünkü sandıktan iktidar olarak çıkmak için seçimleri bilinçli şekilde şaibelendirirler.

Seçim kararından sonra verilen oy rüşvetleri,  ziyaret edilen tarikatlar, ebedi hayatta hurili cennet vadleri düpedüz şaibedir. Kötü yönetilen ekonomi ve oluşan enflasyon kayıpları ile geçim sıkıntısından sorumluluk almayanlar, maaş zamlarının azlığı ile işsizliği görmezden gelmek düpedüz hatadır. Özellikle eskiden beri var olan ama son 20 yılda artan asılsız petrol ve gaz çıkarma müjdeleri, şaibeden de öteye seçmen aklı ile alay etmektir.

Demokrasiye karşı olan ve halkını şeriat yönetimine mahkûm edenlerin tümü, aşırı inançlı, tabii alnı yere değen İslam ülkeleri yöneticileridir. Meydanlarda demokrasi diye haykıran ama yeterince hazmedememiş milletlerin yöneticileri de, çıkarları için koltuklarına yapışmış, adaleti dışlamış benciller değil midir?

Bir asırlık cumhuriyet deneyimi ile demokrasiyi tanıyan milletimizin hatası, iyiliği sadece inanca bağladığı görüşüdür. 6 ile15 yaş arası kızlarımızla evlenme amacındaki sapıkları ve onların çığırtkanlığını yapan yobazları lanetliyoruz. Bu hususlar ile hak ve adaleti dışlayanlara, ilk seçimde fırsat vermeğeceğimizi kanıtlamalıyız. Bu inançla, YENİ YILIMIZ KUTLU ve MUTLU OLSUN.

30 Aralık 2022

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s