Ne değişti

Onca şikâyet, tartışma ve ittifaklar ile yapılan 14 Mayıs 2023 seçiminden sonra ne değişti? Açıkça söyleyeyim değişen bir şey göremedim. “Alavere dalavere kürt memo yine nöbete” deyimini, bu seçim sonuçlarına göre ağlamanın, sızlamanın faydası olmadığı için kullandım. Allahsızlar, hırsızlar ve teröristler suçlamalarının havada uçuşları devam ederken, seçim sandıklarının mekânlarına uğramadığını anladım. Değişenin, bayrak, vatan kaygısı yerine, ezan, iman kaygısı olduğunu gördüm.

Seçimden tam 97 gün önce(06 Şubat 2023) yaşanan büyük deprem afetinin ilk bir haftasında, tüm imkânlara sahip devlet adeta seyretti. Gönüllüler kurtarmak istedi ama engellendi. İçeriden Askerler, CHP’li Belediyeler, İtfaiyeciler, Kömür işçileri, dışarıdan değişik ülke kurtarıcıları geldi ve sağ kalanları kurtardı ama elli bini aşkın ölü çıkardı. İlk hafta beni kurtaracak kimse yomu bağırışları sadece dinlendi. Hemen organize olunsaydı, belkide ölüm 25 binde kalırdı.

Devlet yöneticisi; Baştan hatalarımız oldu, helallik istiyorum dedi ve olayı kader olarak niteledi. Daha önce Allah’ın elçisiyiz diyen tarikatçılar(şeyhler) depremden sonra sus-pus idi. Belki fırsat buldukça bu ilahi kaderdir şikâyet etmeyin, günahkâr olur ve cennete gidemezsiniz demişlerdir. Çünkü olay, seçim sonuçlarını etkilemedi. Oysa yıkılıp çoğunlukla kum ve moloz yığını olarak çöken binaların %90’ı AKP zamanı yapımı ve imar affı raporu ile sağlam denilerek halka satıldığı söylenmişti.

Biraz da duruma ülke geneliyle bakalım. Son beş yıldır, yani tek adam ile yönetileli beri devamlı kötüye giden ekonomi, işsizliği enflasyonu ve herkesin feryatlarını da artırdı. Maaş zamları, fiyat artışlarının en çok yarısı olabildi. Asgari ücret hep açlık sınırında kaldı ve tüm çalışanların %60’ını kapsadı. Emekli maaş ortalaması asgari ücretin altında kaldı. AKP’nin mutlu azınlığı dışındaki mutsuzlar, çarşıdan pazardan elimiz boş dönüyoruz diyerek ağladı. Ama sandıktaki oyları hiç etkilemedi.

Artık, üniversite bitirip işsizim diyen gençlerimiz, marketten pazardan almamız gerekenlerin yarısını alamıyoruz diyen emeklilerimiz, bundan böyle hiç ağlamasın. AKP, sizleri beş yıl daha mezarın kenarında tutsa da ağlamayın. Televizyonların gündüz programlarında, kaçan, kaçırılan, dövülen, öldürülen kimler varsa sizlerde ağlamayın. AKP yönetiminden ricam, her biri utanç belgesi olan bu programları kaldırın ki, dünyaya daha çok rezil olmayalım.

Bu seçimde; Her bayramda emekliye bir maaş ikramiye vereceğim diyen kaybetti. Aile yardımları, işsize iş, depremzedeler parasız ev, daha çok demokrasi ve adalet diyen kaybetmiştir. Ne yazık ki milliyetçiliğe karşı ümmetçiler kazanmıştır. Yine bu seçimde oylar kul hakkını gözeten yerine, kul hakkını yiyenlere gitmiştir.

Seçim meydanlarında rakiplere reva gördüğünüz “dinsizler, imansızlar, yalancılar, hırsızlar, teröristler” hakaretlerinizle siz bu milleti, dünya milletlerine karşı küçük düşürüyorsunuz. Bundan böyle seçim meydanlarına çıkmadan önce, abdest alıp camide alnınızı yere koymadan önce yüreğinize utanma duygusu yükleyin.

18 Mayıs 2023

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s