TOGG

Seçim konuşmalarında en çok sözü edilen, yerli ve elektrikli otomobil TOGG’ dur. Cumhuriyet’in kuruluşundaki sanayileşmenin ilk yatırımları Tekstil, Şeker, Tekel, Kâğıt, Madencilik, Savunma sanayi ürünleri ve modernize Tarım ile Hayvancılığın işletmeleridir. Dikkat edilirse işletmelerde önem verilen husus, halkın yaygın olarak ihtiyaç duyduğu temel ürünleri üretmek ve dışa bağımlı olmaktan kurtulmaktır. Bir önemli husus ta ham maddelerin yerli olmasıdır. O günlerde kimse biz ekonomist’iz dememiş ama yerliliğin ayrıntılarını düşünebilmişlerdir. Böyle olduğu için Osmanlı borcu ödenmiş, sanayileşme ve halkın iki yakası kavuşmaya başlamıştır.

Yıl 2023 ve 1923, işte bu bir asır, ortalama bir insanın beş çeyrek ömrü ama tarihin önemli bir zaman dilimi, yy, yani bir asrıdır. Cumhuriyetin ilk çeyreğinde otomobilin seri üretimine geçilememiş ama sıfır imkândan 500 milyar $ Osmanlı borcu ödenmiş bir o kadar da, sanayi yatırımı yapılmıştır. Örneğin, Almanya, 1945 yılında yerle bir olmuş ama 25 yıl sonra ayağa kalkmıştır. Farkımız ve sebebi, Alman milleti, beyin alt yapısı gücünü harekete geçirmiş, biz bu dönemde ve halen hortlatılan tarikat ve cemaat tekkelerinde HU çekiyor ve o uyuzlara köle olmaya çalışıyoruz.

Yaklaşık 10-15 milyon insanımız Almanya da çalışıyor. Ülke olarak denk nüfustayız ama ekonomik olarak onların cari fazlası ile bizim cari açığımız denk olabilir. Yani, onlar her yıl bizim cari açığımızın iki katı zenginleşiyor, bizde tersine fakirleşiyoruz. Siz milleti, “Almanlar bizi kıskanıyor” diyerek kandırıyorsunuz. Ama Alman yönetimi ve millet bizim için üzülüyor, çünkü oradaki yöneticiye göre siz zenginleşiyorsunuz. Ama rahat olun, onlar özverili, yani kendini değil, milletini düşünüyorlar.

Ülkemizde patent anlaşmalı çok sayıda otomotiv işletmeleri oluştu ve yerlilik oranları ortalama %75’tir. Gelelim TOGG’a, henüz yeni başlayan üretim için tutturuldu yerli teranesi, biraz insaflı olun ve vicdanınızı yoklayın. TOGG’un bildiğim 4 versiyonu var. İlk düşünen ve üreten de biz değiliz, birçok ülke çoktan üretti ve piyasaya sürmüştür. Dünya bildiği markaların elektrikli otolarını tercih eder, siz dahi makam aracı olarak Mercedes, Volvo veya Rolls-Royce ararsınız. En ucuz TOGG, 100 Türk asgari maaşı ama Almanların 12 asgari maaşıdır.

TOGG yerlidir, iyidir veya kötüdür ama düşünce yerinde ve iyidir. Petrol rezervlerinin sona geldiği ve çevreciliğin, sağlığın önem kazandığı bir zamanda, dünya ile rekabet edebilecek bir elektrikli otomobilin üretilmesine her akıllı insan taraf olur. Bu, sadece sizin değil tüm iktidarların yapması gereken işidir.

Bir de oto yollar, köprüler ve tünelleri dile getiriyorsunuz. Bunları sağlam ve hesaplı olarak yapmak, herkesin kullanımına açabilmek çok güzel ama bu günkü haliyle, yani pahalı olduğu için kullanamamak üzücüdür. Bu gün yapıldı diyerek sevinemiyoruz, maliyeti 5-10 kat(üstelik$olarak) fazla, borçları 20-30 yıl sürecek diye üzülüyoruz.

Kısaca, TOGG köprü vb’lerini bırakalım ama demokrasi adına seçim konuşmalarna ve yaklaşımına değinelim. Hatalarınız; Koltuk sevdası, hakaret, ayrımcılık ve eşitsizlik içermesidir. Demokrasiyi layığı ile uygulayamasak ta, güvenli ve yüksek katılımlı seçimlerimize gölge düşürmemeye özen göstersek güzel olmaz mı?

07 Mayıs 2023

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s