Hacı

Yaklaşık bir ay sonra kurban bayramı ile birlikte gerçekleşecek Hac ibadetine, yıllar önceden hazırlanan hacı adaylarımızda heyecan başlamıştır. Bizde Hac ibadeti daha çok 60 yaş üstü kişilerin ilgisindedir.  Arabistan iklimi, Temmuz Ağustos ayları ve 60 yaş üstü adayları Hac ibadeti için önemli sağlık riskleri vardır. Ama adayların pek çoğu bu riskleri bilir ve geri dönemezse oralarda şehit olacağının iyimserliğini taşır.

Oldukça ilginç değil mi? Ölüm risklerini kabullenerek ve yıllarca biriktirdiği parasını harcamak üzere hac ibadetini ifa etmek için gidiliyor. Sanıyorum bunu sadece Türkler düşünür. Çünkü Türkler, şehitliğin değerini en iyi bilendir. Bir İngiliz subayı, daha sonra yazdığı Çanakkale savaşı anılarında, “Silah üstünlüğümüz vardı, tepelerdeki Türk direnişçi mevzilerini önce top ateşine tutar sonra gidip bakardık. 15-16 yaşında çocukların cesetleri ile karşılaşır ve yüz ifadelerinde, ölüm değil mutluluk görürdük.”

Keşke her hacımız için bu duygular içinde olabilsek ama nerede, hacıların da çeşitleri var;  Sade hacı, Siyasetçi hacı, Ticaretçi hacı, Gösterişçi hacı, tarikatçı hacı ve Doğal hacı. Belki başka çeşidi de vardır ama hacıları tanıtmak için bunlarda bize yeter.

Sade hacıları, üstte Türk hacıları diyerek yeterince anlattık. O yüzden daha fazlasına ihtiyaç olmadığını düşünüyorum. Ancak bir sade hacı, “Para benim, karar verdim paramı bu uğurda harcarım.”demesi yerine, önce ailesi ile anlaşması ve helallik isteyerek yola çıkması gerektiğine inandığımızı eklemek istiyoruz.

Siyasetçi hacılar, özellikle siyasilerimizin hacı etiketine takıntıları vardır. Milletvekili, Bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanı hacılar olmak ayrıcalıktır. Hacılık katmerli olabilmişse,  sandıktan çıkmak kolaylaşır. Bizim 25 kez hacı olmakla ünlenmiş parti başkanımız bile olmuştur.

Siyasetçilerin çoğunda, milletin parasını hoyratça harcama alışkanlığı vardır. Yurtdışı ziyaretlerinde krallar gibi yaşama tutkusu ve bunun adına itibar denmesidir. İki-üç uçak dolusu yandaş ve koruma ile inerler. Görenler, “Vay be, ekonomik krizde böyle olunuyor” diyerek bıyık altından gülerler. Bizde saf saf Hac masrafını düşünüyoruz.

Ticaret ve Gösteriş hacıları, bu adaylar hiç olmazsa cebindeki para ile hacı olurlar. Ticaret erbabının amacı etiket olup hac dönüşünde dükkân tabelasına “Hacı” sözü eklenecektir. Kimisi de boşta gezer ve hacı unvanı ile hava atar. Bursa Nilüfer de, oturduğum büyükçe sitemizde yönetici iken, çevremiz temizlik görevlisi emeklilik bekleyen Tokat’lı, ikramiyesi ile hacılık hayali kurardı. Yarı mesaisini kaytararak kazandığı para ile olacağı hacılığını düşünmezdi.

Son olarak tarikatçı, cemaatçi ve doğal hacıları anlatalım. Tarikatçılar ile cemaatçiler saf insanları sömürerek dünyayı kendilerine cennet edenlerdir. Onların hacılıkları da yine o yoldan olur. Bence onlara, “sülük hacılar” denmelidir. Peki, doğal hacı kimler? Hac, Mekke’nin mabedinde tavaf etmek ile olur. Bu yüzden Mekke’nin yerli insanı doğal hacı sayılmaz mı? Bir farkla, onlar “ömür boyu köleliğe mahkûm hacılardır.”

09.07.2019

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s