Yahudi Arap Kardeşliği

Araplar ile Yahudiler arasındaki akrabalık herkesin bildiği bir gerçektir. Bunun bir başka anlatımı, aynı aileden iki kardeşin devamları da diyebiliriz. Ama silsile takip ederek bunlar Arap, bunlar da Yahudi’dir demek yerine, farklı alanlarda yetişip bu güne kadar başardıkları ile başaramadıklarını yazalım ve bir ailede yetişen normal bireyler ile zekâ fakirleri ve zekâ zenginleri de olacağını dikkate alalım.

Arap tanımı için doğrudan beyinlerini kullanmadan yaşamak isteyen toplum demek mümkündür. Çocuk yaşlarımda arap denince ten rengi kömür karası, kaba-saba hiçbir işe yaramayan insan algılaması olurdu. Büyüdükçe bu algıya takılı kalmadan Arapların gerçek yüzünü anlamaya çalıştım ve o algı ötesinde bir değer bulamadım. Üstelik insanlığın yarısı ve tüm insanları doğuran kadınları ötelemiş, değersiz hale getirmiş ucubelik gördüm.

Peki, Yahudi’yi nasıl tanırız? Araplar, güneydoğu illerimizdedir ama Yahudi’ler, her ilimizde, eskiden ayrı mahallelerde, sonra iç içe olduğumuz ılımlı, olumlu kişilerdir. Tamamı ticaretle uğraşır ve hileli mal ile fahiş fiyat farkından uzak durur. Bu yüzden güvenilir esnaf, komşu ve “kuzim” sözcükleri de, iyimserlik ve başarı sembolüdür. İş hayatımda karşılaştığım tüccar Yahudi müşterileri ile arada bir güzel diyaloglarım oldu. Her konudaki bilgileri, açık sözlülükleri ve kendilerine güvenleri farklarıdır.

Birde, bu ailenin dağılmasına ve yabancılaşıp düşmanlaşmasına bakalım. İslamiyet öncesinin Arapları(cahiliye dönemi), canlı sosyal yaşamları ve sanatseverlikleri ile bilinen bir toplummuş. Sanırım biraz ölçüsüz davranışları ama daha çok Müslüman olanların karalamaları olmuş. İslamiyet’in ilk zamanlarında, birlik ve dayanışma ruhu ile kendine gelen Araplar, çevrelerinde ve bölgede inanç yaymada etkili olmuşlardır.

Aslında bunlar daha önceki dinlere girmemiş ve Müslüman olunca da, kraldan kralcı ve marifetleri hiddet ile şiddet oluvermiştir. İşte bu esnada Museviler dünyaya yayılıp bulundukları yerlerdeki imkânlardan da yararlanarak, başarılı ve kazançlı olmuşlar. Bu aynı zamanda o ırkın daha çok üstün zekâlıları olduğunun kanıtlar.

Bu gün insanlığın yararlandığı tüm buluşlar ve bilimsel çalışmaların altında başarılı bir Yahudi’nin imzası vardır. Cumhuriyetle yaygınlaşan üniversitelerimizin boşluğu Yahudi hocalar ile dolduruldu. Ticaretteki yaygın başarıları, 2.dünya savaşında hedef olmalarına neden oldu. Soğuk savaş dönemi uzay üsleri atılımını Yahudiler sağladı. Bu gün tek kalan kapitalist ekonomik sistem, Yahudilerin eseri oldu.

Yine bu gün bazı endişelere binaen haklı Yahudi karşıtlığı oluştu. Tamam, bunlar ile mücadeleyi göz ardı etmeyelim ama bu, öncesindeki başarılarını inkâr etme sebebi de olmamalıdır. Bu, asla bir Yahudi hayranlığı değil, sadece başarı hayranlığıdır. Arabın başarıları var mı? Örneğin Dubai gibi projelerin sahibi eğer Arap görünüyorsa, onlar kesinlikle anadan ya da babadan yabancıdır.

Arabın tek başarısı çaresizleri kendine kul köle yapıp sömürmesidir. Sayısız tarikat ve cemaatlerin işi budur ve onlar arap hayranı görünür. Ülkeyi terk eden hayranların hiç biri arap ülkelerine gitmezler. Bu da onların hainliklerinin kanıtıdır.

07.07.2019

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Yahudi Arap Kardeşliği” için 2 yorum

  1. Acaba çalışkanlık/ tembellik veya başarı/ başarısızlık düzlemleri Yahudi’lerle Arap’lar (ya da diğer milletler) arasındaki farkları analiz etmeye yeter mi? Çünkü günümüz devlet sistemlerinin (ticari, hukuki, teknolojik vs. boyutlarının) tamamında Yahudi’lerin önce düşünsel; sonra da pratik uygulamalarla belirgin imzaları olduğunu düşünüyorum. Ülkelerin kritik süreçlerinin hep bir yerlerinde aslen Yahudi olan birilerinin varlığı göze çarpıyor. Mesela A.B.D.’nin Hitler’e karşı silahlanma yarışında Yahudi asıllı bilim insanlarının rolünün olması gibi (ki bu silahlar mesela Japon’ları da vurmuştur) Veya ülkelerin ticari ve mali sistemlerinin özellikle Yahudi kökenli insanların alış-verişini yaptığı emtia (altın, gümüş, tahvil, senet vs.) üzerinden temellendirilmeleri de dikkat çekicidir. Bıktırmak istemediğimden benim ilgimi çeken daha bir çok mevcut örneği sıralamayacağım ama Yahudi’lerin aşırı çalışkan, müthiş ahlaklı, ileri derece zeki olduklarını düşünmüyorum. Aksine en kafası çalışmayanına dahi sahip çıkabilen yaygın bir koruma ve destek ağına sahip olduklarını düşünüyorum. (Bu arada Yahudi karıştı veya antisemitist olmadığımı da belirtmek isterim)

    Beğen

    1. Bu yorumun benim yaklaşık 13 ay önceki yazıma ait olduğunu maalesef yeni görebildim. Çünkü yaşım 80 ve bilgisayarda sınırlı işlemler yapabiliyorum. İtiraf edeyim bu kadarını da torunumun desteği ile yapıyorum. Yorumunuzda, yazıma paralellik olsa da eklenecek katkıları olduğunu gördüm ve teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Saygılar.

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s