Orman Yangınları

Dokuz gündür ormanlarımız yanıyor! Ülkemizde ve dünyada orman yangınları ilk kez olmuyor. Sıcak günlerin ortamında her yıl orman yangını olur ama ülkemizde bu yılın orman yangınları çok farklıdır. Maalesef hala yangınları durduramadık, müdahalede düşülen acizlik ve yetersizlik, kendimizi dünya ibretliği durumuna düşürmüştür. Çok büyük imkânlara sahip yirmi yıllık iktidar, sınırsız saltanat harcamaları yaparken, bu günler için hiç hazırlığı olmamış, buna, çaresizlik ve ibretliğin sebebi denmez mi?

Amacım asla yangına körükle gitmek değildir. Yangınlara karşı bireysel ve kurumsal çok büyük fedakârlıklar gösteriliyor. Onlara elbette şükran borcumuz vardır. Çünkü her biri en azından bir fidanı, bir hayvanı kurtarmak için risk almaktadır. Yangınlara karşı uğraşan itfaiyeler, emniyetçiler, Jandarma ve diğer askeri birlikler de gelmiştir ama gecikmiştir. Geciktiği içindir ki, içeriden helikopterler ve dışarıdan kiralanan uçaklar ile havadan müdahaleler de yetersiz kalmaktadır.

Bu kritik yangının asıl güzergâhı Manavgat, Milas, Muğla, Marmaris ve Bodrum’dur. Aslında Akdeniz sahilinde Hatay, Adana, Mersin Antalya, içte Osmaniye, Isparta ve Denizli’dir. Ege kıyılarda Muğla, Aydın ve iç bölgelerde Kütahya, Eskişehir ve Çankırı illerinin münferit yerleridir. Yangınlarda kaybedilen insanımız, ölen evcil ve yaban hayvan sayısı ve kurtarılan insan sayımız da belirsizdir. Ne yazık ki daha kaç gün devam edeceği de belirsizdir.

Yanan bölgelerde yaşayan insanların durumu da iç açıcı değildir. Bana göre halkın depremzedelerden farkı yoktur. Ki o insanlar, hayvancılık ve tarım ile yani, üreterek geçinirler. Evi, ahırı ve hayvanı yanmış insanlara, size kredi verelim deniyor. Aynı şey kent merkezlerinde dönüşüme giden evlerdeki, rantı düşük yerdekilere de söyleniyor. Rantı yüksek yerdekiler ise, bir yerine iki daire sahibi olabiliyor.

Evet, hak ve adalet kavramlarının çivisi çıkmış olunca, sosyal devlet kavramı da yok oluyor. Sınav sorularını çalan FETÖ beslemelerinin pek çoğu hala görev başındadır. Onlardan adalet ve adaletli hizmet beklenir mi? Türk milleti son 20 yıldır bu tip sahte ve bilmiş kişiler ile kol kola siyaset yapmaktan çok şey kaybetti. En azından siyasetin kalitesi bozuldu. Bir zamanlar TBMM’ne girip millete kafa tutanlar şimdi baş tacı ediliyor. Böyleleri, yanan ormanın değerini düşünür mü?

Siyasette kalite düşmesi, yandaşlığı, bencilliği ve kötü yönetimi artırdı. Orman yangını gibi hayati tehlikeler içinde iken bile, sen ben kavgası ve hesaplaşması oluyor. Yangına müdahale için dahi, karşımızda muhalefet belediyeleri olması işimizi sürdürmeyi engelledi diyen bir Orman Bakanı oldu. Bir sosyal medya paylaşımı ama bende eklemek istiyorum. “Ormanlar yandı bitti, Orman Bakanına iş kalmadı, istifa etsin.”demişler, bende ekliyorum, özellikle bu bakan döneminde tarım da bitmiştir. Tarım, Hayvancılık ve Orman Bakanlığına ihtiyaç kalmamıştır.

Pek çok kişi gibi bende kötü yönetiliyoruz diyorum. Beş milyon Suriyeli sorunu şimdi arap saçına döndü. Birde açık Afgan göçü başladı. Basından öğrendik, onları 1,5-2 yıl besleyip sonra ABD göçmeni olmalarına aracı olacakmışız. Çoğu da bizde kalacaktır. Üç kuruş para için halkını perişan etmeğe razı bir parti, ülkeyi iyi yönetiyor denilir mi? Bunca sığınmacıya yeni ek’in pişmanlığı olur mu?

05 Ağustos 2021

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s