İtibar

Çok kullandığımız ve değer verdiğimiz “İTİBAR” sözcüğü dahi Türklüğümüzü unutup Araplaştırıldığımızı kanıtlar. Çünkü Arapça kökenli “itibar” sözcüğü, Türkçe karşılığı onur ve şeref’tir. Dünya dili olmuş İngilizce’de itibar sözcüğü, kullanıldığı yere bağlı olarak 12 ayrı sözcük ile eş anlamlıdır. Bunlardan en çok karşılaştığımız credit, face ve prestige sözcüklerini kaydetmek istiyorum. Ünlü Nasrettin Hoca’mızın “Ye kürküm ye” fıkrasını anımsatıp, itibarı anlatmaya devam ediyorum.

Cumhuriyetimizin kurucusu ve gerçek dünya lideri kabul edilmiş Atatürk’ün, ilk oluşturduğu iki önemli kurum neden Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türk Dil Kurumu olduğunu hiç düşündünüz mü? Çünkü o, yetişirken sadece askeri okula gidip subay olmanın ötesinde, pek çok düşünürün kitaplarını okuyarak ufkunu genişletmiştir. Ayrıca birkaç yabancı dil öğrenip, kaynak eserleri orijinalarınden takip etmiş, dil ve din etkilerinin toplumlar için önemini anlamıştır.

Asker olarak görev yaparken, bulunduğu bölge halklarının Osmanlıyı sevmediğini ve bu sevgisizliğin, savaş zoruyla paralarını aldığı insanlara değer vermemesine bağlı olduğunu görmüş. Çünkü 1.dünya savaşı öncesindeki arap isyanları bu esasa dayanır. Ama bundan Araplar millet olarak itibar kazanama yerine, sadece onları yöneten aile ve yakınlarını petrol zengini yapabilmişlerdir. Ortadoğu’nun en eski ama itibarsız milleti araplar, kendilerine zarar verirken İslamiyet’e de zarar vermiştir.

İşte bu yüzden, inancımızı daha iyi anlamak ve kendi dilimizde ifa edebilmek için kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı, halkı mezhep kavgaları ile tekke ve zaviyelerde öbeklenmiş tarikat ve cemaatlerin zararlarından korunması hedeflenmiştir. Diğer taraftan, Türkçemizi istila ve işgalden kurtarmak için Türk Dil Kurumu (TDK) kurulmuştur.1940, 50 ve 60’larda hızla azalan Arapça kökenli sözcükler yerine, öz Türkçe sözcükler oluşturulup,  yaşayan dil içinde yerini almıştır.

Kurtuluş savaşı sonrası fakir ama kendine güvenli TC devletinin inançlı milletine, destek veren vefalı lideri sayesinde toparlanmaya başlamış. Koca bir imparatorluk itibar kaybederek küçülmüş ama bitirilememiş. Uçağı olmayan lider, diğer ülkelere gidememiş ama onlar gelince itibarla ve gururla ağırlamasını bilmiş.

Bu denli çaresizliğe rağmen, gelen misafirlerin hayranlığı, diğer ülke liderleri için merak konusu olmuş ve artan ziyaret trafiği memnuniyetle sonuçlanmış. O günün şartlarındaki TC liderine, örneğin Hatay konusunda dahi onur kırıcı ve 09.10.2019 tarihli Trump mektubu benzeri mesaj yollama cesareti gösteren olamamıştır.

Yakın tarihimizdeki itibar kayıplarının nedenleri, sarayların çoğalması, saltanatın artması, seçilenler arası kavgaların artması ve adalet ile özverinin azalmasıdır. Bunu,  belgesellerde gördüğümüz ve kavga edenlerin kolay avlandığı gerçeği ile örneklemek mümkündür.

22.10.2019

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s