Operasyonların Sonuçları

Ortadoğu’yu ilk hedef alan ABD Başkanı baba Bush planlarını, 11 Eylül 2001 deki New York ikiz kule olayı bahanesi ile sonraki Başkan oğul Bush uygulamaya başlattı. O günden itibaren devam eden Ortadoğulu acısı, yaklaşık 1300 km sınır komşulu ülkemizi de etkilemiştir. Bu kapsamda, beş milyon Suriyeli sığınmacıyı barındırdık. Terör ve güvenlik dolayısı ile devam eden sınır içi ve sınır ötesi operasyonlarda çok sayıda şehitler verdik. Boşa giden imkânlardan dolayı ekonomik sıkıntıya uğradık.

Söz konusu planların ortaya çıkış tarihi 11 Eylül 1990’dır. O yıllarda 12 Eylül 1980 darbesinin ünlü Başbakanı Turgut Özal Cumhurbaşkanı idi ve eşi ile birlikte baba Bush malikânesinde yaklaşık bir hafta misafir edildiler. Görüşme konusu olarak planlar açıklanmadı ama uygulanması yönünde fikir alışverişi olduğu inancındayız.

Ülkemizde PKK terör hareketi, 1974 Kıbrıs çıkartması ile başlamıştır. 1975-80 arası kargaşa dönemi aktörleri arasında olan APO’cular, 1984 sonrasında sınır dışı PKK adıyla teşkilatlandılar. 1990 sonrasında da bir numaralı savunma meselemiz oldular. Sözün kısası, 1990 ve sonrasında PKK terörünü kimin koruduğu belliydi ama eklenen FETÖ terörü de dahil, gerçekler bir türlü ifade edilemiyordu…

Evet, 1990’da başladık ve 2020’ye geldik. Tam otuz yıldır sürekli havadan ve karadan kandil dağlarına toplar ve bombalar yağdırıyoruz. Verdiğimiz şehit düz hesapla otuz bin, bir o kadar da gazimiz vardır. Ekonomik kayıbın haddi hesabi yok, eğer o kandil dağını çökertip ova haline getirmeğe uğraşsaydık daha ucuza gelir ve sonuç alınırdı. Ama olayın adı, tarihimizde bitmeyen sınır ötesi harekâtlarımız olarak yer alacaktır.

Sınır ötesi harekâtlarımızın devamı Suriye’ye ve şimdiye kadar üç harekât olmuştur. Amaçları, PKK/PYD ve DEAŞ saldırılarını önlemek, yani sınır güvenliği sağlamaktır.

İlki, Fırat Kalkan (Cerablus) harekâtıdır. 24 Ağustos 2016’da başlayıp 216 gün devam etmiş ve 71 şehit verilmiştir. Amacı, Gaziantep ve Kilis illerine saldırıları önlemektir.

İkincisi, Zeytin Dalı (Afrin) harekâtıdır. 20 Ocak 2018’de başlayıp 58 gün sürmüş ve 54 şehit verilmiştir. Amacı, Hatay ve Gaziantep illerine saldırıları önlemektir.

Ve üçüncüsü, Barış pınarı (Fırat’ın doğusu) Harekâtıdır. 09 Ekim 2019 başlayıp halen devam etmektedir. Ne kadar süreceğini ve kayıplarımızı sonra göreceğiz. Amacı sınır boyu “Urfa Mardin ve Şırnak” illeri güvenliğini sağlamaktır. Dileğimiz, az kayıpla sona ermesi, hakkımız ve ülkemiz için hayırlı olmasıdır.

Bu ülkede dürüst ve vicdanlı her birey, ailesini, ekmek yediği işini ve işyerini, vatanını sever ve uğrunda canını dahi feda eder. Ama bu ülke insanı tipik özelliği unutkandır. Üstteki kayıtların zaten birçok yerde var olduğunu söyleyebilirsiniz. Evet, herkesin kaydı var ama olsun, benim amacım, eveleyip gevelemeden kaydedip, birkaç dostun hafızasında kalabilmektir. Birde, ülke yönetenlerin kararları ile samimiyetleri arası uyumu yansıtmaktır.

16.10.2019

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s