Boncuk

Ekonomik sıkıntıların son aşamasındaki durum için ilgili Bakanın yorumları hayli şaşırtıcı oldu. Kur korumalı TL mevduatının piyasalarda yarattığı olumlu dönüşten Sn. Bakanın memnuniyetine bağlı mutlu bakışlarına “Boncuk gibi bakmamı görünce anlarsınız” diyebildi ya da öyle yorumlanabildi. Boncuğun, mutluluk ile ilgili kısa ifadelerinden bazılarını buraya taşımak istedim.

Onun bakışlarının değdiği yere nazar değmez, o yüzdendir gönlüme mavi boncuk takmayacağım. Seni arabamın arkasına, görenlere ibret olması için nazar boncuğu yaparım. Gönlümün tespihine umut boncukları dizdim tane tane. Mavi boncuk dağıtmak.   Boncuk gibi bakmak. Boncuk bulmak.”

20 Aralık Pazartesi günü döviz kurları tavan yapmış ve 1 $ = 18,50 TL olmuştur. O gün Kabine toplanıp, $ artışını durdurma amaçlı TL mevduatını, kur korumalı hale getirdiklerini ilan ettiler. 21 Aralık Salı günü $, 11 TL’ye kadar düştü ve 22 Aralık Çarşamba günü 13,50 TL oldu. Akşam haberlerinde, Sn. Hazine Bakanın mutluluğu söz konusu oldu. Bu durum herkesi memnun etti ama istikrar ve uygulama açısından eleştirildi.

Bu kritik konuyu bende eleştirmek istiyorum ama önce sizlere, benzeri bir konuyu anımsatmak istiyorum.  Ülkemizdeki ilk darbe, tam 61 yıl 7 ay önce olmuştu. Hani göklere çıkardığımız DP ve Menderes, ABD desteği ile karşılıksız para bastırarak ekonomiyi uçurmuştu’dan sonra, darbeciler hazinenin boş olduğunu görmüşler.

İlk yapıları iş, halktan destek istemek oldu. Çünkü halkımız mağdura karşı hassastır. Bu tarih, benimde devamlı çalışmaya başladığım ilk yıldır. Kampanya ilgi görmüş ama yetmemiş.  Ardından bir başka kampanya, çalışanların maaşından tasarruf bono kesintileri başlatıldı. Bu kesintiler, o zaman stratejik bir kurum, Ereğli Demir Çelik Kurumu’nun oluşturulması adına yapılıyordu.

Tasarruf bonosu, aylık ödeme zarfı içine belge olarak konuluyordu. Tam olarak nerede kullanıldığını bilmiyorduk ama en azından EDÇK oluştu ve üretime başladı. Yani, ödediğimiz paraların bilinen adresi oldu ve çok güzel ürünler ile çok sayıda insanımızın geçim yeri olarak ekonomimize katma değerler kazandırdı.

Gelelim günümüze; Tarihte eşi görülmemiş ekonomik yıkım yaşıyoruz. Hem de bu, 20 yıl deneyimli iktidar yüzünden yaşadığımız bir faciadır. Bu durumda hala en başarılı partiyiz diyenlere söylenecek söz, siz en başarılı değil, en pişkin partisiniz olabilir. Kur korumalı mevduata fark ödemeleri,  eğer tasarruf bonoları döneminde gündeme gelseydi, millet sadece ağzı ile değil, amiyane olsa da açıkça yazıyorum kıçıyla gülerdi.

Sn. Bakan, bize göre kur koruma farkları ile köprü ve yol borçlarının hazine yoluyla yapılan ödenmeleri benzerdir. Yönteminiz, bilinmeyeni değil, yıllardır sakız gibi çiğneneni uygulayacaktır. Sizden önce Hazine Bakanlığı yapanları(biri hariç) o ışıltılı bakışınızla küçümsemenizi yadırgıyorum. Onların, sizden daha deneyimli olduğunu, geçmişte aldıkları görevlerden ve ciddiyetlerinden anlamak zor değildir.

23 Aralık 2021

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s