Mavi Küre

Yaşadığımız Dünya, Evrenin Güneş sistemindeki mavi küresidir. En yakınımızdaki Ay dünyamızın bir uydusudur… Dünyaya, sadece Güneş sistemi içindeve az söylenen bir deyimle, “Cim karnında bir nokta” diyorlar. Bu deyimin TDK’na göre anlamı üzerinde durmayalım ve Arap alfabesindeki cim’i, bildiğimiz kocaman C harfi içinde bir nokta olarak düşünelim. Ve 1961 yılından beri devam eden uzay çalışmalarından kayıtlarda bulduklarımızla devam edelim.

Rus kozmonot Yuri Gagarin, 12 Nisan 1961’de “Vostok 3KA” roketiyle uzaya fırlatılan “Vostok 1” uzay kapsülü içinde Dünya yörüngesinde bir tur attıktan sonra Yeryüzüne döndü. Sovyetler Birliği’nin ekonomisi bozulup, uzay bilim adamı “Sergey Korolyov” erken vefat edince bu çalışmadan çekilmek zorunda kaldı. Korolyov’un zamansız ölümünde ABD parmağı olmuşsa şaşmayalım.

ABD bu işi yarış olarak algılıyor ve “Apollo” projesine delicesine para harcıyordu. 16 Temmuz 1969 da, içinde “Neil Armstong, Buzz Aldrin ve Michael Collins” olan Ay astronotların bulunduğu Apollo 11 ile 20 Temmuz 1969 da, Ay yüzeyinde ve böcek aracıyla, 15 dakika gezdiler ve çevresinde topam 21 saat 36 dakika kaldıktan sonra dünyaya döndüler. Ülkemiz o haberi ancak radyodan ve hayretler içinde dinleyebildi.

Evet, o adamlar 60 yıl önce uzaya gidip dönüyorlar ve uzaydan gördükleri Mavi Küre’ nin mavi denizlerine uzay araçlarını indirirken kirlettikleri için içleri cız ediyordu. 60 yıl boyunca biz, gözbebeğimiz Marmara’yı ne hale getirdiğimizin farında olamadık. Şimdi de, kahraman edasıyla temizleyen olacağız diye utanmıyoruz, gururlanıyoruz.

Yüce Yaradan, dörtte üçü mavi deniz, kalanı yeşili ve kırsalı ile cennet mavi küre’de akıl verdiği insanları da yaratmış ama içinde bizim gibi bazıları, kıyılarında yazlıkları ve yalılarında, içine çişini ettikleri suda serinliyorlar. Sonrada denizlerimiz neden kirleniyor diye şaşırıyoruz. Çok garip değil mi?

Evet, bu garip olay bir önceki “Deniz Salyası” başlıklı yazımın da konusuydu. Mavi küremizin yeşillikleri ve buzulları devamlı azalıyor, sonucunda küresel ısı artıyor. Yıllardan beri araştıranlar görüp söylüyor, “suyu ve yeşili olmayan gezegenlerde hayat olamıyor.” Örnek Ortadoğu’dur. Üzerinde yaşayan insanlar da fosilleşmiştir. Az da olsa yaşıyorlar ise, yanı başlarındaki denizlere şükretsinler.

Yeşil Anadolu’muz insanlarının pek çoğu, fosil Arap hayranı olmuş ve Anadolu’yu bozkırdan çöle döndürüyorlar. Kasalarındaki ton, ton altınları başkalarına verip, yeşili keserek, gram, gram altın aratıyorlar. Bu kafaya fosil kafası denmez mi?

09 Haziran 2021

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s