Sokma Akıl

Televizyonlara çıkıp bir kişi veya lider adına konuşanlar çoğaldı. Konuşmacıların, konuşan ve konuşulan hakkında dinleyicilerin vereceği ilk hüküm, sokma akıllılar olacağının dikkate alınması gerekir. Aklı merak edip bakınca, karşılaşılan çıkmazın sıkıntısını yaşıyorsun. Çünkü aşırı yönlendirmenin kararsızlığı altında, yakaladığın TDK güncel sözlüğü can simidin oluveriyor. Her aşamadaki şaşkınlık, Atatürk’ün neden Türk Dil Kurumu’nu(TDK) özenle oluşturduğunu bizlere anlatmış oluyor.

Akıl; Ad olarak Düşünme, Anlama, Kavrama gücü, bir başka deyimi ile “bu hususu aklımda tutacağım”, uluslar arası ismi de, Us’dur…

Gezen her canlının aklı olduğu açıktır. Sadece insanların düşünme gücü var dersek yanılmayız. İnsanlar arasında da akıl ve hafıza farkları olduğu gerçektir. Bu yüzden “Akıl akıldan üstündür” gibi geçerli deyimler, aklın tanımlarındandır. Değimlerden biri de, “Sokma akıl”dır… Akıl farklarından ayrılmadan, dünya dili İngilizcedeki us’un akıl olarak dilimize yansıması, BEN böbürlenmesini önlenmesine bağlı oluşudur. Özellikle toplumu yönetenlerin bu farka dikkat etmesi çok büyük önem taşır.

Ben ve biz, sözcük anlamıyla çok yakın ama temel kavramında dağ ve ova kadar fark yaratır. İlk Medeni Hukuk Hocamız merhum Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, siyaset ile iç içe anılarında ben ve biz farkını hep hatırlatırdı. Bu gün sağ olsaydı en çok üzülen o olurdu. Ben, üzerinde takılı kalınmasının anlatımı “dünyayı ben yarattım” demektir.

Tekrar televizyon konuşmacılarına dönersek, Örneğin deprem olunca, konu ile ilgili üniversite hocalarımız görüş bildirirler. Bu çok doğal bir durumdur, çünkü kariyeri boyunca öğrendikleri ve öğrencilerine öğrettikleri ile anlattıkları görüşleri çakışır. Mesela,  ekonomi hakkında konuşanlara bakınca bilen de, bilmeyen de konuşur. Öyle ki adeta ağzı olan konuşuyor dedirttirir.

Enflasyon ekonomistlerin önemli konusu olup, mücadele edenlerin bilimsel verileri hiç düşünmeden “yüksek faiz sebep, enflasyon sonuçtur .”der ve bitirirse, hatalıdır. Çünkü yüksek faiz ve döviz ile borçlanarak çıkacak kur farkından sorumluluk öncelik onlarındır. Bu gerçeği saptıranlar, şeytani akılla koltuklarına yapışan siyasilerdir.

Üstün zekâları ve teknolojik araştırmaları ile insanlığa katkı veren bilim insanlarının her biri unutulmayan akıl abideleridir. Buna rağmen hak etmedikleri halde Krallar gibi yaşayan asalaklar, din tacirleri ve Ortadoğunun özverisiz sokma akıllı siyasilerdir. Yüce yaradan’dan, toplumu kendisi ile aldatan şeytanları cezalandırmasını diliyoruz.

20 Ocak 2021

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s