Antikorunuz Bol Olsun

2021 yılı başlarken “2020 öldürdü, 2021 güldürsün” dedik ama 2021 yılı ilk ayının henüz yarısında iken dahi düştüğümüz umutsuzluğa karşı, “Antikorunuz Bol Olsun” demek zorunda kaldık. Sebep, söz konusu sağlık tehdidi covid-19 mutasyonlar ile yayılmaya devam edince, gerekli 120 milyon doz aşının henüz üç milyon dozu var ve devamı için iyimserlikle en az altı ay geçecektir. Umutsuzluğa yeterli sebep değil mi?

Kendimizi, bir yıl geçti, bir 6 ay daha geçsin diye teselli etme lüksümüz yoktur. Çünkü kaybedeceklerimizin en azı; (6×30)x200=36000 insanımız daha çok ölecek, bir o kadar da, hastane harcamaları artacaktır. Bu 6 ayda üretimimiz çok kısıtlı olacak ve şu an işsiz oranımız yaklaşık  %20 iken en az %30 olacak ve turizm sektörümüzün tümü işsiz kalacaktır.(Yunanistan, şimdiden aşılı pasaport kampanyasına başlamış, üstelik Çin aşısı yerine Alman aşısı olması şartını getirtmek istemektedir.).

Turizm kör topal olsun desekte,  genel ekonomik şartlarımızın aksayan yanları ile zaten çok az olan tarım üretimi iyice azalıp, cari açığın zirve yapma sebebi olacaktır. Esnaf ve sanayide ihracat bitecek, çarklar tamamen iç tüketime dönüşecektir. Özellikle hammaddesi dışarıdan gelen pek çok zorunlu üretim işletmeleri duracak ve Osmanlının son zamanları gibi hasta devlet oluşacaktır.

Sonuç olarak, zaten ekonomik ve siyasi sıkıntılara bağlı söylenen beka, kaçınılmaz hale gelecektir. Çevremizdeki dış düşmanlar ile içimizdeki dindar ve etnik bölücüler, milliyetçilerimize karşı bilenmiş olup, birlikte yeni bir milli mücadeleye fırsat vermemek için ellerinden geleni yapacaklardır. Sırtı dışa dayalı siyasiler ile tarikatlar ve cemaatlerin liderleri de anında kaçabileceğini, 15 Temmuz olayı kanıtlamıştır.

75 yıldan beri verimsizleştirilen öz kaynaklı; Tekstil(Yün ve Pamuk), Tekel(Tütün ve Alkol), Kâğıt(Orman ve Tarım atıkları), Şeker(Pancar tarımı) ve Aşı(Hıfsızsıhha) tesis ve işletmeleri, hatta savunma sanayi işletmelerinin yok olmasını sağlayan baskıların bu güne gelmemiz için olduğunu anlayamadıysak, bizi teslim bayrağını çekmeğe hazırladıklarını da göremeyiz.

Önce, bu büyük salgına yetecek aşıyı acilen bulmak, eğer gecikecekse, geçmişten beri çok sayıdaki salgına karşı üretilen aşılar gibi üretmeliyiz. Çünkü önümüzdeki ilk 6 ay, sadece salgını durdurma süresi değil, aşı üretenlerin yarışma süresidir. İyimserlik kesinlikle zararımızadır. Tehlikeleri ben sıralama ihtiyacı duymuşsam, bilinçli olanlar çok fazlasını duyar ve görür. Zaman, ben değil biz deme zamanıdır. Biz diyemezsek,  ben dememiz, aşı olmazsa, antikorunuz bol olsun denmesi mümkün olmayacaktır.

18 Ocak 2021

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s