Afet

Bu gün 17Ağustos, ülkemiz için unutulmaması gereken bir “Afet” günüdür. Bu gün, yoğun yerleşim bölgelerimiz Yalova, Kocaeli Sakarya ve Düzce illerimizin resimdeki gibi çoğunlukla enkaz haline geldiği ve İstanbul ile Bursa’nın kısmen etkilendiği günün 21.yıldönümüdür. Maalesef bu afetten ders almadık, tersine, ranta çevirerek nasiplenmek istedik. Sosyal ve siyasal rantlar devşirmeği öğrendik ama ders almadık.

17 Ağustos 1999 depremi, tüm Marmara Bölgesi’nde ve Ankara’dan İzmir’e kadar geniş bir alanda hissedildi. Resmî raporlara göre 17.480 ölüm, 23.781 yaralanma oldu. 505 kişi sakat kaldı. 285.211 ev, 42.902 iş yeri hasar gördü. Resmî olmayan bilgilere göre ise yaklaşık 50.000 ölü, ağır-hafif 100.000’e yakın yaralı olmuştur.

Anadolu’muz, 1.derece deprem kuşağındadır. Tarih boyu değişik zaman aralıklarıyla olan depremlerin, sonuçlarına göre en etkilisi 17 Ağustos 1999 Marmara depremidir. Kimilerine göre 7,2, kimilerine göre de 7,5 şiddetindeki depremde 45 saniye aralıksız sallanma sonucu, ülke ekonomisinin en az 1/5’ini bir gecede kaybettik. Bu olayı ilk zamanlarda çok konuştuk ama yine de ders çıkaramadık. İşte biz böyle bir milletiz.

Göç alan iller, 1950 den sonra sınırsız gecekondulaşmayı durduramadı. Gecekondular depreme bağlı can güvenliğinde apartmanlardan daha güvenliydi. Sonra yerlerine beş on katlı gündüz kondular dikildi ve içinde yaşayanların ölümü kaçınılmaz oldu. Ders almadık diyoruz ama 21 yıldan beri yapılaşmadaki dayanıklı beton dersimiz sayılır.

Afet’in 21.yılında Çevre Bakanı çıkıyor, dönüşüm ile milyonlarca konut yenilenecek diye nutuk atıyor. İşsizi bol ve meteliğe kurşun atan bir toplum milyonlarca konutu ne ile yapacaksa? 18 yıllık AKP’nin dönüşüm adresleri, rantlı sokak ve bulvarlardır. Yani, yıkılan binaların test sonuçlarına değil, ne kazandıracağına bakılmıştır.

Devlet eliyle yapılan TOKİ’ler, ne kadar sağlamdır bilmiyoruz ama halkın beğenisini kazanmadığını biliyoruz. Orada burada bazı sanatsal yapıtları ucube diyerek yıkanlar, halka sıcak yuvalar yapamadığını kanıtlamışlardır. Son 18 yıllık dönemde çok büyük paraları ve kaynakları çarçur eden bir yönetim, dönüşümü söylese de yapmadığını ve bundan sora da yapamayacağını son Elazığ ve Malatya depremleri göstermektedir.

17 Ağustos 2020

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s