Liderlik Ruhu

Nisan, Cumhuriyet mücadelesi adımlarımızın başlangıç ayıdır. 17 Nisanda Eğitim zaferimiz, 23 Nisanda Egemenlik zaferimiz başlamıştır. Zafer dediğimizde öncelikle askeri faaliyet alanlarını anımsarız ama rejimler ve sistemlerin inşa edilmeleri de bir o kadar önemlidir. Zorunlu göç şartlarında bile bulundukları her yerde devletler, uygarlıklar kurmuş Türk milletinin asaleti liderlerinin adıyla anılmaktadır.

Lider, bir diğer söylemi ile reis, toplumsal hiyareşide önemli rollerin sahibidir. Kimi doğallıkla(Aile) reisliği, kimi atanarak verilen (görev) reisliği ve kimisi de seçilerek kazanılan (topluma hizmet) reisliği, hâsılı hepsinin kendine has önemleri vardır. Ama asıl önemlisi, o makamların sorumluluğunu bilgi, beceri ve vizyon ile doldurmaktır.

Seçilmiş liderlerin mutlaka sorumlulukları da çok ve özeldir. Geçmişe göre bu gün, millet ve devlete lider olanların farkını yaratan kavramların başında demokrasi gelir. Demokraside liderlik, sana oy versin veya vermesin her bireyi karşında bir lider gibi görmektir. İşte bu bakış açısıyla, ünlü fizikçilerin kütleler arasında var olan çekim kuvveti gibi, iki demokrat birey arasındaki elektrik alışverişini hissetmektir.

Hemen eklemeliyim, ben profesyonel bir yazar değilim. Buradan bakınca temelsiz ahkâm kesen görünsem de, esası, düşüncemi açık yürekle aktaran sade vatandaşım. Şimdi devam edelim, liderlik insana yaradılıştan kazandırılan bir fark olsa da, o farkı eğitim ile geliştirip, üst değerlere taşınmış olur. Bir asırlık cumhuriyet yaşamımız ve 16. Uygarlığımız TC’nin 12 lideri (Cumhurbaşkanı) oldu. Ama kurucu liderimiz Atatürk’ün farkını hep hissettik. Aslında bu farkı tüm dünya milletleri görmüştür.

Uzun süre cephelerde savaşmış, sonra bazı ülkelerde askeri ataşelik yapmış ama bu zaman içinde birkaç yabancı dil öğrenip ayrıca pek çok önemli kitapları okuyabilmiş. Böylece hiç zorlanmadan yeni baştan kurulan bir devleti ve gerekli kurumlarını hayata geçirmiştir. Ondan bu potansiyeli beklemeyen milletler takdir ve saygı duyarak “Dünya Liderliği” unvanına layık görmüştür.

Evet, ülkemizin 12 lideri oldu ama hepsinin çok başarılı olduğunu söylemek zordur. Biraz da 12.lider Erdoğan’dan söz edelim. O son 20 yılın lideridir. Lider özelliği varmış ki, partisini ve ülkesini bunca zamandır yönetendir. En azından %50+1 limite ulaşabilmiştir. Onu sevdiğimiz kadar eleştirdik/eleştiriyoruz. Umarım bunun doğal olduğunu kabullenir ve yaşadığımız sıkıntıların aşılması için birilerine fırsat verir.

Tekrar Atatürk’ümüzden özetle söz edip konumuzu sonlandıralım. Atamızın dünyaya açık özel mesajı “Yurtta sulh, dünyada sulh.”. Milletine de pek çok mesajı olmuştur. “Türk milleti çalışkandır, dürüsttür, zekidir. Ne mutlu Türküm diyene.” O eğitim ve demokrasideki eksikliğimizi hep görmüş ve atılımlar yapmıştır. Milletin bireyselde kalmış başarılarını, o çağdaş olması için uğraşmış. Bu yüzden,  örneğin, Albert Einstein, Mıchael Faraday ve Niel Bohr gibi ünlü Fizikçilerimiz yok ama en azından Hacıbektaş-ı Veli, Hz. Mevlana ve Yunus Emre gibi düşünürlerimiz var. Atamızın ilkeleri ile yetişmiş ve ünlerini duyduğumuz ödüllü bilim insanlarımız da var.

14 Nisan 2022

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s