Battı Balık Yan Gider

Yakınlarım, “Yazılarını beğeniyoruz ama siyaset üzerinde çok takılıyorsun” diyorlar. Haklılar, ancak son 12 yıldır “Hayata Dair” diyerek amatörce yazalı beri, hayata yön veren konuların başında siyaset olduğunu anladım. Bunca zamanda, vefalı olduğumu iddia etmiyorum. Ancak ülkeme ve çevreme, dürüst ve samimi hizmetler verdiğimi, helal ile haramı ayırmaya çalıştığımı rahatça söyleyebilirim.

Kişileşmiş görünen girişten sadece özeleştiri değil, daha çok geçirmekte olduğumuz çok büyük ekonomik sıkıntı sebeplerinden söz etmek istiyorum. Salgın dolayısıyla dünya milletlerinin sıkıntıları olduğu gerçektir. Ancak, içinde bulunduğumuz ya da öyle sandığımız düzenli ekonomik ve sosyal yönetimlerdeki ülkelerin yıllık enflasyon kaybı, bizde 15-20 günde gerçekleşiyor.

Diyelim ki bir Avrupa ülkesinin yıllık ekonomik kayıbı %6, bizdeki kayıp %144 oluyor. Yıllık enflasyonumuz Avrupalıya göre 24 kat daha fazla oluşunun izahı, yönetenlerin bu işi becerememesidir. Evet, 99 yıllık Cumhuriyet, 76 yıllık demokrasi ve kesintisiz son 20 yılın tecrübeli iktidarının millete yaşattığı sıkıntılar küçümsenecek bir olay değildir. Yani, 1789 sonrasının bilim çağında, ortaçağdaki gibi yönetilmektir.

Orta çağda kurulan Osmanlı, halifeliği üslendiği tarihe kadar büyümüş ve sonrasında devamlı küçülmüştür. Osmanlı saltanat içinde küçülürken, Avrupalı toparlanıp bilim, sanat ve teknolojide gelişmiştir. Onları, demokrasi ile laiklik, medeniyete taşımıştır. Medeniyet, bilimsel araştırma ve geliştirmelerin, evrensel hukuk ile sağlanan hak ve adaletin, demokraside bütünleşmesidir.

Ortadoğu toplumunun, yenilenen çağlara uyumsuz kalmasını şeyhleri, şıhları istiyor ve başka milletler de gelip, enselerine vurarak ağızlarındaki lokmaları alıyor. Atatürk, 99 yıl önce bu durumu tespit ediyor ve asırların ihmali ile savaşların perişan ettiği Anadolu Türk toplumunu Cumhuriyet ve ilkeleri ile milletler arası demokrasi öncüleri durumuna getiriyor.

Sosyal medyadaki çevirmen gazeteci arkadaşım Ali Osman Tezcan’ın paylaşımında gördüğüm, 1930’da hak arayan İngiliz kadınlardan birinin tuttuğu pankarttaki yazı, “Brıtısh womens, worth less than Turkısh women”(Britanyalı kadınlar, Türk kadınlarından daha mı değersiz) ifadesi, kadın haklarını koruyamamış olduğumuzu yeterince anlattığını umuyorum. Zira demokrasi, giderek gelişen haklara sahip olmaya yardım eden bir kavramdır.

Demokrasi diyerek ülkeye hizmet için görev alanlar başarısız olduklarında, “Ben yapamadım yapacak olanı seçin” diyecek kadar özverili olmaları gerekir. Yani, özveri ve liyakat, demokrasinin vazgeçilmezidir. Başarısızlık, sıkıntılar ile kanıtlandığı halde, makam ve saltanat için direnenler demokrat olamazlar. Ortadoğu halklarının parasal haklarını krallar, bağımsızlığını şeyhleri gasp ederler. Ülkemiz siyasetçileri, halkın haklarını savurup, plansız hizmetleriyle batan balığın yan gidişini seyrederler.

26 Mart 2022

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s