İnsanlık Suçu

Bu gün, Çanakkale savaşında başarılı savunması ile öne çıkmış 57. Alay’ın tamamına yakın askerinin şehit oluşu ve yarında, düşmanın en etkili HMS OCEAN gemisinin batırılışının 107.yıldönümüdür(17-18 Mart 1915). 1.dünya savaşının kötü kaderini değiştiren Çanakkale savaşı, vatan savunması için insanlığın unutamadığı bir tarih olmuş ama ne yazık ki savaşın insanlık suçu olduğunu anlatamamıştır.

Fiilen savaş içinde olmasam da, zahiren terör ve savaşlara çok yakın bunca zamandır yaşamış sade bir vatandaş olarak, savaşların saldırısına, insanlık suçu’dur diyorum. Küfür etmek, hakaret etmek, taciz etmek, hatta bunlar ile yetinmeyip silahlı silahsız saldırmanın tek sebebi bencilliktir. Tarihi boyunca insan, olabildiğince gelişmiş ama hala bencilliğini yenememiştir.

İnsanlığın pek çok sayıda savaşları olmuş ama 1.dünya savaşının en krıtik dönemi Çanakkale savaşında saldıran da, savunan da, “keşke bu savaş olmasaydı” demiştir. Buna rağmen, Kurtuluş savaşımız ile başlayıp devam eden sonraki savaş ve terörler, en son yaşanan Rus-Ukrayna savaşı, suçların sonu olmayacağını kanıtlıyor. Çünkü uzun yıllar iç içe yaşamış ve kader birliği yapmış olanlar arasına sokulan nifaklar ile savaşanların her iki tarafı da savunmacı görünüyor.

Peki, neden nifaklar? Artık sınır ihlalleri savaşları azalıyor ama bu kez de ekonomik çıkarlar artıyor. Eskiden ticari ulaşım savaşlara neden olurken(İpek Yolu), bu gün enerji ihtiyacı ve ulaşımı savaşları olabiliyor. Örneği çok, Ortadoğu hali, Rusya’nın petrol ve doğalgaz naklidir. Son Rus-Ukrayna savaşının nedeni, enerjinin Avrupa’ya nakli üzerinden, Amerikan silah ticaretinin kısıtlamasına dayanmaktadır.

Dünyanın kabadayısı ve tabii nifak merkezi ABD’dir. Çanakkale savaşından ders çıkarmayan ABD, 2.dünya savaşında Japonya’ya nükleer silah kullanacak kadar aç gözlü oluşu, Ortadoğu işgalleri ile nasıl kanıtlı ise, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline de sebep olduğu bir o kadar açıktır. Yani Rusya, uzun yıllar birlikte ve akraba olduğu Ukrayna’ya saldırırken haklılığını iddia edebiliyor.

Rusya, özellikle SSCB ile ülkemiz arasında tehdit olayları yaşandığı biliniyor. Buna rağmen Kurtuluş savaşında ülkemizin en büyük destekçisi SSCB olduğu da biliniyor. ABD müttefikliği sonrası ortaya çıkan tehditler ve komünizm karalaması, ABD’nin ikiyüzlülüğüne dayandığını anlamıyoruz. Müttefikliğimiz süresince yaşadığımız PKK ve FETÖ terörleri, darbeler ve ekonomik ambargoları da yaşıyoruz ama anlamıyoruz. Bu ne biçim bir vurdumduymazlık ve suçlu kim diye de sorgulayamıyoruz.

Dünya, bencillik ve adaletsizlik pisliğine bulaşanların savaşlarını yaşıyor. Bu pislikten nemalananlar hüküm sürdükçe, insanlığın çileleri durmayacaktır. Milletler kendi içlerinde dahi benden olan ile olmayana bölündükçe ABD etkisindeki yönetenlerin yarattığı dramdan kurtulamayacaktır. Yüce Tanrımızdan, sıkıntılar içinde kıvranan insanlara, Çanakkale savaşında 15 ile 65 yaş arası yüz binlerce şehidimizin huzurla uyumalarına yardımını diliyoruz.

17 Mart 2022

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s