Kadın ile Erkek

İnsanlığın değişmez ikilisi kadın ile erkek’tir. Kadın ANA, Erkek BABA’dır. İnsanlık tarihi hakkında kesin bir veri olmasa da,  inanışların efsanesi Hz. Âdem ile Havva, ilk insanlardır ama yine de tarihi kayıtları yoktur. Yaradılış tarihi için sadece dinler değil, evrim teorilerinin de yeterince verileri yoktur. Neticede, günümüze kadar yer küre üzerindeki insanların toplam nüfusu yuvarlak sayı ile yedi milyara ulaşabilmiştir.

İnsanlığın tarihi hakkında kanıtlara dayalı belgesi olmadığına dair, basında farklı iki görüşün kısa mesajlarını ekleyip, konuya özel, güncel olaylar ile devam edelim.

İlki, Son Havadis yazarı Faruk Beşer; Kısaca bizim Âdem babamızın dünya ölçeğiyle ne kadar önce yaratıldığını biz şu anda bilmiyoruz.Bunu itiraz edilemez ölçüde apaçık söyleyen naslarımız yok. Yüz milyonlarca yıl önce yaratılmış olması gayet mümkündür. Eğer bu bilinebilen bir şeyse Müslümanların bunun bilimini yapma zorunluluğu da vardır ve biz pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da uyuyakalmışız. Onun için başkaları konuşup duruyorlar. Meseleye buradan başlamalıyız.

İkincisi, Milliyet yazarı Abbas Güçlü; Hemen her konuda kafa karışıklığımız var ama işin içine tarih girince kavramlar altüst oluyor. Örneğin, bir kalıntı bulunuyor, üç beş milyon yıldan bahsediliyor. Ya da antik kentlerle ilgili bilgiler verilirken en az 5 bin yıldan söz ediliyor. Diğer canlılar bir yana, insanoğlu ne zamandır var? Bu konuda da çok farklı söylentiler var ve olaya nereden baktığınıza göre, yıllar ya daha da gerilere gidiyor ya da olabildiğince azalıyor. Bu da kafaları karıştırmaya yetiyor da artıyor.

Önce, müstehcen olmadığına inandığım, “Bunu yapan iki kişi, biri erkek, biri dişi” ifadesinin yanıtı çocuklardır. Sonraki çocuklar, daha da sonraki çocuklar derken, günümüz insanlarının nüfusu, onca savaşlara ve salgın hastalıklara rağmen yedi milyara ulaşıyor. Ne kadar zaman geçtiğini bilmiyoruz ama biri kadın, diğeri erkek olan iki kişinin her bakımdan eşitliğini az da olsa yeni kabul etmeye başladık.

Kadın Erkek eşitliği, dinler öncesinde güç farkından, sonra da, artarak süren erkek bencilliği yüzünden kabul görmemiştir. Çağımızın toplumsal dengesini sağlayan en güzel uygulaması demokrasidir. Henüz eğitimde ve ekonomide gelişmiş toplumların usulüne göre uygulayabildiği demokrasinin katkıları; hoşgörü, kendi kendini yönetme anlayışı, adalet anlayışı ve kadın erkek eşitliği gibi güzel değerlerdir.

Osmanlıda ilk nüfus sayımı 1831 yılında Padişah II Mahmut tarafından yaptırılmıştır. Sayımda askerlik için erkekler ile hayvanlar kayda alınmış, kadınları saymaya ihtiyaç duyulmamıştır. Ne yazık ki, Ortadoğunun fellahları kadını hala insandan saymıyor. Oralarda zaten yönetim dışında kalan tüm insanlar köle sayılıyor. Bizdeki cemaat ve tarikatlar da aynı düşünmüyor mu?

Evet, bizdeki gelişmeler de hiç iç açıcı değildir. Yobazlık artıyor ve beraberinde kadın cinayetleri de artıyor. Bu artışların yıllık rakamlarına bakınca, katlanarak büyüdüğü görülüyor. Ayrıca, kadın ve çocuklara tacizler, tecavüzler de artıyor ve bunların hepsinin ucu alın teri olmadan krallar gibi yaşamak isteyen şeyhlere dayanıyor. Peki, şeyh kimdir? Araplarda aşiret başı’dır. Bizde ise tarikat büyüğü, halkı kölesi gördüğü için demokrasiye, devlete, millete ve özellikle kadınlara, düşmandır.

18 Şubat 2022

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Kadın ile Erkek” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s