Bayramlarımız ve Amaçları

Son 26 gün içinde üç bayramımızı geride bıraktık. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Ramazan ve Şeker Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor (Atatürk’ü Anma) Bayramlarıdır. Dini ve milli bayramlar olarak daha üç bayramımız vardır. Kurban Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramlarıdır. Ülkemizde birde darbe bayramları oluştu. 27 Mayıs iptal edildi, umarım 15 Temmuz da iptal edilir. Kötü yönetmenin veya kötüler ile ittifak etmenin bayramı olur mu?

Ülkemiz, bayramlar cenneti sayılır. Bir yılın yasal bayram izin günleri toplamına, eklenen idari izinler ile ikiye üçe katlıyoruz. Bu durum, üreterek gelişen bir toplum olmamızın engeldir. Son 19 yılın yöneticileri, özellikle dini bayramları ortalama on güne çıkardılar. Bu yüzden kentlilerin her dini bayramı, asıl amacından saptırılıp, tatile kaçma bayramı oldu. Asılında dini bayramların amacı mutlu günler olması gerekirken, trafik kazaları ve kayıpları ile acı günlere dönüştü.  

Dini bayramlarımız güzel günlerimizin, milli bayramlarımız da gururlu günlerimizin simgeleridir. Bayramlarımızın gün sayıları yasal düzenlemeler ile belirlenip, ücretli ve resmi tatil günleri olarak kabul edilmiştir. Ama iktidarlar bu kurallara uymama yarışı içindedirler. Çünkü Ortadoğu toplumları iyi yönetilmeyi, fanatizme tercih ediyorlar. Bu yüzden Ortadoğu milletleri demokrat olamıyor. Seçilenler bir kez yönetim koltuğuna oturunca ömür boyu orada kalacağını sanıyor.

Milli bayram tatillerimizin çokluğu üzerinde eskiden beri tartışmalar oluyordu. AKP yönetimi bu bayramları yok sayarak devam etmiş ve kendi düşüncesini öne çekmeğe çalışmıştır. Bayramlarımızın gün sayılarını, kolektif akıl ile anayasal zemine taşısalar güzel bir hizmet vermiş olurlardı. Tek adam yetkilerini içiren anayasa hazırlamak ve vekilleri baskı altına alıp meclisten geçirmek ve şaibeli referandum ile demokrasiden uzaklaşmak damgasına rağmen oldu da bitti demeyi biliyorlar.

Ben, 44 yıl sigortalı 6 yıl da sigortasız çalışmış seksenlik emekçi ve sade vatandaşım. En iyi bildiğim kavram, “Vermeden alınmaz veya Üretmeden tüketilmez”dir. Bizim en çok ihtiyacımız da, çok ve verimli üretebilmektir. AKP 19 yılda pek çok üreten işletmeyi verimsiz diyerek yok etmiş ama iyileştirip verimli hale getirememiştir. Yandaş koruyup zengin etmeği bilenlerin, iyileştirmeği istememesi düşündürücüdür.

Bayramların gün sayılarını kısıtlamanın yararları olduğu kanısındayım. Dini bayram günleri azalabilir ve idari izin olmayabilir. Milli bayramlarda, 23 Nisan da TBMM ve sadece ilköğretim okulları, 19 Mayısta orta öğretim ve üniversitelerin spor bölümleri, 30 Ağustos ta askeri kışlalar ve 29 Ekimde genel tatil olması uygun olmaz mı?

 İletişim imkânlarımız gelişti, kapsam dışı olan hatta olmayanlar, akşamları etkinlik takibi yapabilirler. Her kesimin iletişim aracılığıyla ve huzur içinde takip için yayınlar siyaset ile kirletilmemesi gerekir. Böylece siyasilerimiz, daha demokrat ve özverili olabilmeye adım atmış olur, egoistlik yapmak için kendilerini zorlamazlar.

20 Mayıs 2021

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s