Hızır ile Kasım Günleri

Takvimlerin kafa karıştıran hesaplarına girmeyelim ve Rumi takvimin vazgeçilmezi olan Hızır ve Kasım günlerini anımsayalım. Coğrafi konumumuzda İlkbahar-Yaz (186 gün) Hızır, Sonbahar-Kış(179 gün) Kasım günlerine, sanırım 70 yaş üzeri halkımız aşinadır. Geçmişin takvimindeki bu günleri günümüzün genç insanları tanımaz ama bir yılı aşkın zamanda, bahtımızı karartan covid-19 salgınına bağlı önemi olacağı için gündeme getirmek istiyorum.

İnsanlığı, öteden beri tehdit eden “Veba, Kolera, Çiçek, Tifo ve Gripler” gibi ölümcül salgınlar ve bunları etkisiz hale getirmek için çalışmalar olmuştur. Bu salgınların yayılma şartlarını unutmuş olabiliriz ama son salgınımız covid-19’u bir yıl 20 gün yaşıyor olduğumuza göre iyi biliyoruz. Mesela, gripler gibi soğuk mevsimlerde kolay yayılıyor ama covid-19 virüsünün, soğukta insanlar arasındaki mesafenin azalmasına bağlı bir başkasına aktarılması kolaylaşıp hızlı yayıldığını anlamış durumdayız.

İşte bu yüzden covid-19’un daha çok Rumi takvimin Kasım günleri hastalığı olacağına inanıyorum. 2020 yılı Mayıs sonunda normalleşmeye çalıştık ama kural tanımadık ve zararını yaz aylarında dahi gördük. Yeniden Kasım günlerine gelince, iplerin ucunu kaçırdık, virüsün 2. ve 3. aşamalarını yaşıyor olduk. Sebep, bencillik, sadece sıradan vatandaş da değil, devlet yönetme sorumluluğu olanlar daha büyük bencil oldular.

Herkese maske takmadın diye 3150 TL ceza kesenler, Parti kongrelerinin yapıldığı kapalı alanlar lebalep dolu diyor ve kendini cezadan muaf tutuyor. Bu çifte standarda, salgını unutanlar mı diyelim? Virüsün 2.evresinde kongreler gecikmez dendi, lebalep kongreler yapıldı, lebalep salgının hastane manzaralarına döndü. Bu yüzden, halkının sağlığını düşünmeyen siyasilerin değer kaybetmesi gerekiyor.

İnsanlığın tartışmasız vasıfları, sevgi ve saygı içinde, dürüst ve özverili olmalarıdır. Siyaset, bu kapsamda insanlığa hizmet etme demektir. Hak, hukuk ve adalet bilincine erişmiş milletler, böyle siyasetçileri seçmeyi başarıp demokrasinin tadını çıkarırlar. Bölgede Ortadoğu, inançta Müslüman toplumlar, Hızır ile İlyas’ın buluşma ve devam eden Hızır günlerini iple çekerek bekler ama istediği huzura kavuşamazlar. Çünkü eğitimsiz, bilgisiz, köleliğe açık ve demokrasiyi yandaşlık sanan toplumlardır.

Geçmişin Kasım günlerinin sonlarında yaşadığımız, dünyaya örnek tarihi zaferlerin ve doğanın en anlamlı nevruz günlerimizde vardır. 18 Mart 1915 deki zaferimizi tüm dünya kabullenmiştir. 106 yıldan bu yana bu savaşın hala gizli kalmış yanları ortaya çıkıyor. Bunlardan biri, “Sn. Mustafa Atmaca’nın, Bilinmeyen Çanakkale” kitabıdır. En sondaki ifadelerinin altını hiç düşünmeden hepimiz imzalarız.

Savaş sonunda, nice çocuklar öksüz kaldı, anaların yüreği dağlandı, babalar hep sessiz ağladı ve eşler yalnızlıklarına sarılı kaldı. Savaştan sağ çıkanların da ruhlarında farklı fırtınalar esti. Bir zehirli yılan gibi silah arkadaşlıklarının ruhlarını sararak yalnızlık zehrini akıtan duygular, içinde olsun olmasın savaşı yaşayan ve savaştan mermi yemeden gönlünden yaralanan insanların yüreklerinde asılı kaldı. Neticede insanın içinde zamanla anlamsızlık içeren derin boşluklar, bitmeyen hasretler, hatırlandıkça dökülen gözyaşları hep birbirine benzedi. Çanakkale’de erken solan gelincikler gibi vakitsiz toprağa düşen; sevdiklerine, özlediklerine ve sılalarına hasret giden ve ebedi gurbette kalan gençlerin; gidip dönmeyerek verdiği hüzün ve tüm derin acılar, dünyanın her yerinde hep aynı renkteydi.

Peki, size soruyorum; Bu kadar büyük özveri ile yeni bir devlet kurmuş ve halkını muasır medeniyete yönlendirmiş simalarımıza hakaret ve küfür ederek yetkiler almış saygısızlar, Yüce Tanrıdan ve kullarından utanmazlar mı?

01 Nisan 2021

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s