ABD Darbe ile Tanıştı

Askeri darbe ve sokak isyanlarıyla dünyadaki birçok ülkeye zarar veren ABD, kendi silahıyla vuruldu. Kozmopolit bir toplumun sağlam yasaları sayesinde elde ettiği örnek demokrasi ve dev ekonomisi ile de gerçek bir dünya patronu misyonluğuna, ne yazık ki Ortadoğululuk özentisinden zarar gelmiştir. Dilimizin “Etme bulma dünyası” deyimi onlar içinde geçerli olsaydı, ABD efsanesinin sonu geliyor derdik.

3 Kasım 2020’deki Başkanlık seçim sonuçlarını tanımayan Cumhuriyetçi Trump taraftarları, 07 Ocak 2021’de Demokrat Biden’nin Başkan seçildiğini ilan etmek için toplanan Kongre binasını bastı. Dört saat süren işgal geride 4 ölü, siyasi kriz, kaos, kutuplaşma ve en önemlisi de süper güç imajı’nı yerle bir eden manzaralar bıraktı. Kuruluşundan bu yana geçen 245 yılın ilk 200 yılı siyah-beyaz, sen-ben kavgaları ile geçmiş, son 45 yılında yükselişteki ABD, bu darbe ile düşüşe geçmiştir.

ABD’nin doğal zenginliğini hızla büyümeye çevirenler, nüfusun az bir gurubu olan akıllı Yahudilerdir. Onlar aynı zamanda bilim ve teknoloji kahramanı olup Avrupa da istenmedikleri için kaçıp, özellikle ABD’nin dünya ekonomik lideri olmasına destek olmuşlardır. Ancak, 1948’den bu yana yerleşmeye çalıştıkları anavatanları, kalıtsal Ortadoğulu olmalarına sebep olamaz mı? “Körle yatan şaşı kalkar.”da, bir atasözümüzdür ve akraba oldukları Araplar ile beraber olmak çok etkili olabilir.

Her insan, millet veya devlet hata yapabilir. Ancak devletlerin temel yasalarına uyulduğu zaman hatalar azalır. ABD’nin başına kendi ile çelişen Trump gibisi gelince, halkın yarısını isyana çağırabiliyor. Böyle bile olsa sonuna kadar devam ettirme cesareti olamıyor. 13 gün sonra yetkilerini devredecek, hesap verecek mi göreceğiz. Bu olay bizde olsa ne olur onu da bilmiyoruz ama AYM kararları zaten yok sayılmaktadır.

Tek adam sistemine göre parada, göreve atamalarda hesap veren yok diyorduk ve iyice yok oldu. İhaleleri yandaşlara veriyor, KPSS sınavında sıfır başarılıyı mülakat ile göreve atayabiliyoruz. Kamu harcamalarını denetleyen Sayıştay raporlarını hükümsüz sayıyor, TBMM talimat ile yasa çıkartıyoruz. Hamdolsun Müslümanız diyerek, saçı bitmedik yetimlerin hakkını bilmeyen oluyoruz.

İşsizlik tavan yaparken, pazarda, markette ve fatura ödemeleri %50 ile 100 artıyor. Sosyal Hukuk Devleti ve Adalet Mülkün Temeli derken, enflasyon %25 ama maaş zamları %8 artıyor. Demokrasi derken üniversite bahçesine giren polis, “ Akıllı ol oğlum.”diyor, öğrenci de, “Abi sen buraya elinde cop ile girdin, ben ise 550 puan alarak girdim, daha nasıl akıllı olunur?”diyor.

Evet, Amerika da seçim beğenmeyen bunca zamandır bir kere kongreyi basınca dünyanın gözü fal taşı gibi açıldı ama Türkiye’de olanlara karşı hemen cop ve gaz yetişiverir. “Ne olacak halimiz?”desek te, sesimizi duyuramayız.

08 Ocak 2021

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s