Kaldırım Mühendisliği

Kırk beş yıllık iş hayatımda, mühendisler en yakınımdakiler olmuştur. Bazılarından yararlandım, bazılarına da yardımcı oldum. Üniversitede okumayı çok istemiştim ama olmadı. Bana göre mühendislik, üst düzey meslek guruplarının en yaygını olup görevleri araştıran, geliştiren ve üretimde verimliliği artırandır. İş dalı itibarı ile çok değişik mühendislikler olsa da, bu günkü konum sosyal alanda popüler, algı, toplum ve kaldırım mühendislikleridir.

Algı Mühendisliği; Ortadoğulu olup ta, Ortadoğunun en kalabalık toplumu Araplara hayranlık duyan ülke siyasileri için geçerlidir. Algı sayesinde, kötü olana iyi diyerek ortaya atılan yalanın topluma doğru olarak empoze edilmesi sağlanır. Ülkemizin son 18 yıldaki yöneteni AKP’nin algı mühendisliğini başarı ile kullanıp, son 1,5 yıldaki ekonomik gelişmeleri, sosyal medyada gördüğüm şu paylaşım çok güzel özetlemiştir.  “AKP’nin en büyük başarısı; Doğalgaz fiyatları dolar bazında %51 düşerken %35 zam yapmak, enerji fiyatları %18 gerilerken elektriğe %50 zam yapmak, enflasyon %40 iken maaşlara %3 zam yapmak değildir. AKP’nin en büyük başarısı; Bu zamları yaparken, kitlesine alkışlatabilmesidir.”.

Algı Mühendisliğini sadece AKP kullanmamıştır. 1950-60 arasının DP’si, “Ben odunu aday gösterip seçtirebilirim.”diyerek kullanmış ve ne yazık ki bu hatalarını canları ile ödemişlerdir. Evet, algı mühendisliği yoluyla koltuklarında kalan siyasiler, eninde sonunda koltuklarından olabiliyor. Buda yarım Ortadoğulu olmanın sonucudur. İran ve Türkiye bu farkı yaşamaktadır. Suudi Arabistan kralı tahtını korumak için çareyi ABD Başkanına taklalar atmanın yeteceğini sanıyor ama Osmanlı’yı düşünemiyor.

Toplum Mühendisliği;  Daha çok görsel ve yazılı medyada reyting elde etmek amaçlı olarak gördüğümüz toplum mühendisliğinden, siyasi ve ticari kesimlerde yararlanır. Covid-19’un başladığı 7 ay öncesinde, her sıkıldığımda kendimi sokaklara atar veya yakınlarıma giderdim.  Yaşlı olduğumuz için son 7 aydır çoğunlukla ev hapsindeyiz. Bu sebeple hem sağlığımız, hem de moralimiz bozuldu.

Televizyoncular, sıradan diziler ve sınırlı haberler ile amaçlarına yaklaştılar ama her gün bir başka zam haberleri, algı ustası iktidarın oy tabanını da etkiliyor ve her kesim enflasyonu duyuyor oldu. Her kesimi zorlayan şartları, artık arka bahçedeki imamlar durduramayacaktır. Çünkü halk Allah yoluyla kandırıldığını da anlamaya başladı.

Kaldırım Mühendisliği; Vaktiyle işsizlere yakıştırılan kaldırım mühendisliği, bu gün milyonlara söylenmekten korkuluyor. Çünkü toplam 8 milyon işsiz var. Mesela her üç diplomalıdan biri işsizdir. İktidarın algı ustalığı vizyonu ile bu gerçek erken görülüp, Marmara Belediyeler Birliğince sertifikalı kaldırım mühendisleri çalıştırılmıştır. Evet, AKP, değişik taktikler, kayırılan yandaşlar ve promosyona oyunu satanlar ile bu güne gelmiştir.  Bu, bir asırlık Cumhuriyet Türkiye’sinin, AB’li olamayacağının kanıtıdır.

27 Eylül 2020

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s