Yerli ve Milli

Bir ara AKP’nin dilinden düşürmediği sloganlardandı “Yerli ve Milli”, nedense artık unuttular. Aslında bu sloganı en az hatta hiç kullanmaması gereken AKP’dir. Nedeni, bu ifadenin karşılığı “Tam bağımsızlık” demektir. 70 yıldan bu yana, demokrat ve sanayi ülkesi oluyoruz diye naralar atarak tam bağımsızlığı tersine döndürdük.  Son 18 yılda da üreten devlet işletmesi kalmayınca ve her şeyde dışa bağımlı olunca ekonomimiz tepe takla olmuştur.

Evet, üreten ülke deyimi, cumhuriyet ile birlikte zor ulaşılan tılsımlı ifade olmaktan çıkmıştır. Sümerbank, ham maddesi pamuk tarımı ile yün hayvancılığı olan, kurulu devlet ve özel işletmelerinde dünyayı hayran bırakan mamuller ürettik. Şekerbank, en sağlıklı pancar şekeri ve her yerde kullanılan etilalkol, hayvan yemi ve pancar tarımı yetmez mi? Ayrıca Etibank, Tekel ve Seka, aynı anlayışa kurban edilmiş ve bu fakir ülkenin alın teri ile oluşmuş güzelim değerler yok edilmiştir.

70 yıl öncesinden başlayan çökertmeler, son 18 yılda sonuçlandı. Buralarda, işçilikler ile ham maddeleri yerli ve milli değerledi. Eğer siz, yerli ve milli olsaydınız, ekonomi bu hale gelmezdi, tarafsız ve liyakatli olsaydınız üretim verimli olurdu. İstihdamı bilseydiniz, 10-15 kişi alınacak yere, 1000-1500 kişi gelmezdi. Yol, köprü ve tüneller, bunlar çok güzel işler. Eğer hesaplı çalışsaydınız, yapılan işler beş katına çıkmazdı.

Bu ülkede olan darbeler hep Ordumuza mal edilmiştir. Ne yazık ki, darbe yapacak kadar avuç içine girmiş ordu mensupları da olmuştur. Örneğin.12Eylül1980 darbesi ile sadece yerli ve milli olanlara karşı gelinmiştir. O zaman Başbakan, sonrasında da Cumhurbaşkanı olan Turgut Özal “Yerli malı da neymiş, ucuz mal diyordu. AVM’ler yapıldı ve içleri %75 yabancı mal ile dolu açık pazara döndü. Durum hala aynı, keşke Özal’ın kabrini sevdiği gavur mallarından koysalardı…

AKP geldi tekstil, şeker, tekel ve kâğıt bitti, madencilik özelleşti. Dağlar yabancılara teslim ve altın aranıyor. Çıkarsa ne kadarı bizim bilmiyoruz. Altın denince, 15 yıldan bu yana Türkiye’nin 400 ton altını Londra da olduğu söylendi ve yazıldı. Hiçbir AKP yetkilisi de çıkıp bu yalan demedi. Artık herkes sus pus, çok ilginç değil mi?

1990’dan sonraki kuşak, yerli malları haftası olduğunu bilmiyor. Zaten onlara Atatürk’ün sözleri, ilkeleri, kurduğu Türkiye Cumhuriyetinin (TC)’si ve de okullarda her sabah söyletilen andımızı unutturuyorlar. Bazı seçmenler de,  nedenini bilmiyor.  Evet, yerli ve milli, yerliyi anladık ama milliyi bir türlü anlayamıyoruz.

Çünkü en önemli savunma sanayi tesisimiz Tank Palet işletmesini ve en güzel vatan topraklarını, petrol zengini Araplara devreden anlayışın milli olacağını düşünmek bile bize zor geliyor. Bu yüzden, milliyetçilik ile ihanet karmaşası görünüyor ve üzerinde çok iyi düşünmemiz gerekiyor.

15 Eylül 2020

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s