Fatih Portakal

Bir Fatih Portakal geçti Türk basınsından. Her gün yaşanan akılamaz olaylar varken, Fatih Portakal’ı anlatmak anlamsız demeden okumanızı isterim. Yaklaşık iki ay önce “bengiderken” tabelası ile son haberi verdi ve 25 Ağustos 2020 de emekli oluyorum dedi. Halka rağmen halka ters düşen 18 yıllık iktidar, değişik yollardan baskı altına aldığı basın gücünden kurtuldu ama patronu yabancı olan FOX Tv. haberini sunan Fatih Portakal’dan kurtulamadı. Çünkü o, tek başına halkın gözü, kulağı ve dili idi.

Fatih Portakal’ı, olayları ele alış yöntemi ve dikkat çeken yorumları ile beğeniyordum. Bu yüzden konu başlıkları altında onun tarzı ile görüşlerimi belirteceğim. Aslında o, Ortadoğulu kafası ile devleti yöneten AKP iktidarına ve bazen de çalıştığı kurumun yabancı patronuna rağmen gerçekleri ifade ederek hak ettiği sevgi ile üne ulaşmıştır.

Bayram

11 Mart 2020 den bu yana fiilen yaşadığımız Covid-19’u hafife alarak, 01 Haziran da normale dönmeğe başladık. Sadece maske, mesafe ve temizlik dedik ama denetime yanaşmadık. Piknikler, düğünler, toplantılar ve tatillerde, pilajlarda karman çorman yaşadık. Yetmedi, 15 Temmuz’u hatta 949 yıl öncesinin tarihi bayramını kutladık. Ayasofya’yı ibadete açtık ve siyasi gösterisi olan açılışlar yaptık. Sıra Zafer Bayramına gelince salgın var diyoruz. Fatih Bey buna ne derdi bilmiyoruz ama geçen yıl  “30 Ağustos halkın genelini ilgilendiren bir bayram değildir” diyene, kör ve cahil zihniyetle milli birlik denilen kavramı nasıl sağlayabilirsiniz?”demişti.

Özgür Medya

Örümcek beyinli Ortadoğu toplumları dışındaki her toplumda, haber alma özgürlüğü çok önemlidir. Bu yüzden gelişmiş ülkelerde gazete, dergi ve kitap tirajları onlarca milyonlara ulaşır. Biz Ortadoğuluyuz, bizde tirajlar daima bir milyonun altındadır. 84 milyon nüfusun,  toplam yazılı baskı sayısı on milyonu geçmez. Nasıl geçsin ki, imam yetişen bir toplumun okuduğunu gören var mı? Bırakın okumayı, tv’larda sadece dizi seyrederiz.  Onun için tv demek dizi ve reklam demektir.  Yaşamak isteyen televizyon iktidar tekelindeki reklamı almak için havuz medyasına girmek zorundadır.

İşte Fatih Portakal bu tekeli aşmıştır. Habercilik farkı ile çok sayıdaki tv’lere eşdeğer reyting yaparak rekorlar kırmış ve AKP’nin korkulu rüyası olmuştur.

Ekonomi

18 yıllık AKP devrinde, tarımın ve sanayinin çöktüğünü, dış borcun tavan yaptığını, iç borcun Giresun seline benzediğini, işsizliğin sosyal patlama sınırına dayandığını AKP fanatikleri dahi Fatih Portakal’dan öğrendi. Tek becerisi algı politikası olan AKP’nin bu adamdan kurtulması gerekiyordu. Eğer fanatiklerin canı yanıp gözleri açılmışsa, bu kez tamamdır ve uğurlar ola deme vakti gelmiştir.

27 Ağustos 2020

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s