Bayramların Hassasiyeti

Bu gün Kurban Bayramının 2.günüdür.  Yaz sıcağının en etkili günlerinde ve covid-19 önlemleri içindeki bayramlaşmaların amacı sevgi ile saygının paylaşımıdır. Ziyaretler, mesajlar ve yardımlaşmalar bu amaçla oluyorsa, bayram hedefine ulaşıyor demektir. Görevleri halka hizmet iken, bayramı paravan yapanlar da, amacından uzaklaştırıyor demektir. Daha fazla inançlı görünen böyleleri, inanç istismarı ile topluma bilerek zararlı oluyor demektir.

Zamanla ve değişen şartlara bağlı olarak, bayramların iletişimleri de değişmektedir. Geçmişte PTT aracılığı ile yollanan birbirinden güzel kartlar ve üzerindeki mesajlar, artık elektronik posta ile daha kolay iletiliyor. 20.yy’ın son yarısından sonra devreye giren bilgisayar ve son çeyreğinden itibaren hayatımızın vazgeçilmezi olan internet, 21.yy’ı bilgi çağı haline getirmiştir. Bu çağa, yaşlıların uyumu kolay değildir ama özellikle Ortadoğu Müslüman toplumunun trene bakar gibi kalması yürek yakıcıdır.

Cebine para giren herkes, bilgi çağının araçlarını alır ve öğrendiği oranda kullanmaya çalışır. Kendileri alasını alan tarikat ve cemaatçiler, gâvur icadına itibar etmeyin der. Çünkü onlar bilir ki, kölelerin harcamadığı böyle paralar mutlaka kendilerine döner. Bilgi çağını idrak etmiş herkes bu ürünleri alıp yararlanır ama üretmeyi bilmeyenler, her yıl yenisini alarak üretenleri zengin eder.

Bilgi çağı ile üretimlerini bırakıp, bayram hassasiyetlerine geçelim. Yani, milli ya da dini, her bayramın kendine has amacı ve dikkatten kaçmaması gereken hassasiyetleri üzerinde duralım. Ulusumuzun 4 milli bayramı vardı ve her biri Kurtuluş Savaşında şehit olan yüz binlece insanımızın önemli anılarının anılması hassasiyetiydi. Ne yazık ki, son 18 yılda, bu bayramlar yok sayılır hale geldi.

Peki, neden milli bayramlara karşı olundu? Çünkü Cumhuriyet köleliği yok etti. Hem Osmanlının, hem de düşman milletlerin adamları köle sırtından geçiniyordu ve öyle devam etsin istiyordu. Böyle düşünenler cumhuriyeti ve bayramlarını ister mi? Yalnız o da değil Türklük, andımız ve TC de istenmemektedir. Bunlar yok olduğunda,  AKP fanatiklerinin de dizlerini döveceklerini bilmemeleri düşündürücüdür.

Elbette dini bayramlarımızın da hassasiyetleri vardır. Yardımlaşma, dayanışma, sevgi ve saygı’dır. Bu hassasiyetlerin öncelikli şartı, siyasilerin bayram mesajlarında siyaset yapmamasıdır. Farklı olarak kurban bayramının hassasiyetini çok güzel anlatan ve bir sosyal medya arkadaşımın paylaşımı olan şiir’i altta ekledim.

Bayramınız bayram ola…. Gölgesinde otur amma Yaprak senden incinmesin. Temizlen de gir mezara Toprak senden incinmesin.

Yollar uzun, yollar ince Yol kısalır aşk gelince Yat kurban ol İsmail’ce Bıçak senden incinmesin. …………………………………. Herkese hayırlı, sağlıklı bayramlar.

Not: Şiir’in sayfa düzenini değiştirmek zorunda kaldığım için bağışlasın diyorum.

01 Ağustos 2020

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s