Batsın Bu Dünya

Yetmişlerin arabesk rüzgârında, sanatçı Orhan Gencebay sözü, sazı ve yorumlarıyla halkın büyük kesimine sesini duyurmuştur. “Batsın Bu Dünya”, onun en çok bilinen bir eseridir. Orhan Bey’in geçmişteki karamsarlığının nedenini bilmiyoruz ama bu günün bozuk ekonomisi ile virüslü şartlarında, dünyanın battığını görüp dururken sessiz kalmamasını isterdik.

Peki, gerçekten dünya batıyor mu? Bence dünya batmıyor, batırılıyor. Çünkü büyüyen ekonomik çıkarlara bağlı azgınlaşma ile hırs, ihtirasa dönüşüyor ve dünya, insanlığın katli noktasına varan manzaralara sahne oluyor. Buna, dünya batırılıyor denmez mi? 27 Aralık 2019’da Çin’de başlayan COVİD-19, 4 ay sonra dünyayı sarmış ve an itibarı ile 303 bin kişinin ölümüne neden olmuşsa, dünya batıyor demek yanlış olur mu?

Bazı akıllı insanlar dünyada yaşamın iyileşmesi için uğraşmış, bilimsel ve teknolojik gelişmelere imza atmıştır. Bazıları da ulusal güç odağı olup, dünya nimetlerine sadece kendilerini hak sahibi olarak görmüştür. Mesela, 1.dünya savaşı Ortadoğu petrolüne sahip olma, 2.dünya savaşı da Avrupalılar arasındaki güç denemesidir. Avrupalı birbirini yerken, asıl güçlü yenidünya devleti ABD oluvermiştir.

Savaşların arkasında mutlaka ulusal çıkarlar vardır. Yine de savaşanlar, ellerini taşın altına sokarak, nimeti ganimete dönüştürmeye çalışırlardı. Ortadoğu petrolleri hala önemli bir dünya nimetidir. Ama artık ganimet yapmak isteyenler elini taşın altına sokmuyor, ateşin içindeki nimeti maşalar kullanıp alıyorlar. Büyük Ortadoğu Projesi (BOP)’un taktiği maşaları kullanmaktır. Savaş, aklını kullanmayanlar için yangın ve o yangının oluşturduğu ateş demektir. Ama akıllı insanlar ateşi maşa ile tutar.

Ne yazık ki, Ortadoğu da ve ülkemizde vatan haini maşalar çok ve ucuzdur. Evvel ezeli kullanılan tarikat ve cemaatlerin hangisi vatanını düşünür? Bir tane cahil ama hoca efendi denilen meczup örneği dahi yetmedi mi? Terör elemanı hainlerin 40 yıllık ihaneti, kişi maşı yıllık geliri 30 bin $ yerine 8 bin $ da kalması ve en önemlisi de nice canlara mal olmadı mı?

Başlangıçtaki adı IŞİD, sonra da DAEŞ denilen kepazelerin, İslam adına yaptığı rezil davranışlar,  bize de 5 milyon Suriyeliyi barındırma ve besleme nedeni olmadı mı? Şah’ların binlerce yıllık İran’ı mollalaşmışsa, diğer Ortadoğu ülkeleri ardı ardına çökertilmişse nedenleri mollalar, imamlar ve düşmana sırt dayamış yönetimler değil mi?

Dünya batırılıyor, hainler ile zaman uzadığı için sonu nereye varacağı belli olmayan virüs savaşı deneniyor. Herkes yaşam savaşı veriyor ama biz yaşlılar kendimizden çok çocuklarımızı ve torunlarımızı düşünüyoruz. Milletler liderlerinden, düşünürlerinden ve sanatçılarından omuz omuza yani özverili olmalarını bekliyor. Kendilerini herdaim baş tacı eden milletlerin beklentisi, fedakârlık değil vefadır.

15 Mayıs 2020

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s