Virüsü Yenen Kahramanlar

Dünya da, COVİD-19 (coronavirüs) 27 Aralık 2019 da, Çin’in Vuhan kentinde başladı. Ama dört ay sonra Vuhan’da coronavirüs ölümleri bitti, hastaları da taburcu edildi. Bizde, 11 Mart 2020 de başladı, süre aynı olursa 11 Temmuz’a kadar dişimizi sıkmak zorundayız. Avrupa ve Amerika perişan ama Ortadoğu rahattır. Ülkemizde mücadele büyük, zafer, sağlık çalışanlarınındır.

Önceki yazılarımızda epeyce anlattık, bu olayda çıbanbaşı hatta günah keçisi Çin’dir. Dünya nüfusunun 1/5’i orada, ucuz emek, çok ürün, iddialı ekonomik hedef, sistem kapalı ekonomi, amaç güçlü ekonomidir. Bunca insan isterde amaca ulaşılmaz mı? İşte ABD’nin tek rakibi, bu yüzden virüs yoluyla günah keçisi olmuştur. Çin, bilimiyle veya inadıyla, dört ayda coronavirüs dosyasını kapatmayı başarmıştır.

Avrupalı ve ABD, bilim, teknoloji ve ekonomide liderler ama virüse karşı perişandır. An itibarı ile dünya 210 bin insanını kaybetti, yarısı lider ülkelerindir. “Etme bulma dünyası”, bu söz boşuna söylenmemiş. Tehdit, savaş ve gasp haksızlığının karşılığı olması gerekiyordu ve olmuştur. 20 yıldır güç bende diyenlerin Ortadoğu talanı ve gaspına, nihayet insanlık adına bedel ödenmiştir.

Burunları kaf dağına uzanmış bu insanlar, yanlarına aldığı birkaç Ortadoğulu ile gasp ettiği petrolün cezasını, mikro varlık virüs’ten almıştır. Ama dersin iyi anlaşıldığını ve geri adım atılacağını sanmıyorum. Çünkü hırs ve ihtiras, kapitalist dünyanın gözlerini karartmıştır. Onlara bu hırsı kazandıran ve yüreklendiren, 75 yıl önce Hiroşima’ya kullandıkları atom silahıdır.

Dünya merkezi Ortadoğu da durum, birkaç uyuntu şeyh ve kral bozuntusu dışa sırt verip ganimet ortağı olmuştur. Diğerlerinin bildiği tek şey, el açıp tanrıya dua etmek ve bizim mizahımızla, “Yaşar ne yaşar, ne yaşamaz” olmaktır. Yaşar’ların yaşayıp yaşamadığı önemli değil, gölge etmemesi önemlidir. En doğru anlatımla, pek çok yerde yerleşip yayılmak isteyen virüs oraları beğenmemiştir.

Biraz da ülkemizdeki duruma bakalım. Virüsün istemediği yer olacağını sanmıyorum. Ama zaferleri ile ünlü askerimiz kadar, zafere susamış sağlıkçılarımız da var. Onların sayesinde virüs istediği gibi yayılamadı. Her birine minnet ve teşekkür borçluyuz. Evet, onlar virüs dolayısı ile evlerine gidemiyor. Sürekli görev başında ama yine de hasta yakınlarının şiddeti ile karşılaşıyor. Hatta virüsten kurtulamayıp şehit oluyor.

Ortadoğu ve ülkemiz, garip bir bölgedir. Halkı fanatik, siyasetçisi hırslı, özverisi az, bencilliği fazla, dindarı ikiyüzlü ve hainleri çoktur. Bir tarafta vatanı ve milleti için şehit olanlar, diğer tarafta koltuk ve çıkar için takla atanlar vardır. Çoğu işsiz ve açlık sınırında yaşam savaşı verirken, siyasetçisi, virüs işgalinde bile rant savaşı verir.

28 Nisan 2020

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s