Hipokrat Yemini

Dünyayı ve ülkemizi tehdit eden coronavirüs salgınında, en çok risk sağlıkçılardadır. Sağlık Bakanlığının bu gün (02.04.2020) sonu itibarı ile belirlediği değer tablosuna göre, toplam test sayısı 125.566, vaka sayısı 18.135, vefat sayısı 366, yoğun bakım hasta sayısı 1.101, entube(solunumu bozulan) hasta sayısı 783, iyileşen hasta sayısı 415’tir. Bu günkü toplam test sayısı 18.757, vaka sayısı 2.456, ölüm sayısı 79’dur. 601 hasta sağlık çalışanının, toplam hasta sayısı içinde olduğu belirtildi ama vefat eden sağlık çalışanı belirtilmedi. Bu arada dünyadaki toplam ölüm sayısı 50 bini aşmıştır.

Sağlık çalışanlarının, virüs ile mücadele şartlarına bağlı daha da zorlaşan koşullarda birde yürek yakan vefat haberleri, onların mesleklerine bağlılık yeminlerini hatırlattı. Bu yüzden, günümüze uyarlanmış ama orijinaline çok yakın yemin metnini ekledim.

Türkiye’deki hekimlik andı

Tıp Fakültelerini bitiren öğrenciler, günümüz koşullarına göre şekillendirilen alttaki Hipokrat Yemini’ni ederek mesleğe başlarlar.

“Tıp fakültesinden aldığım bu diplomanın bana kazandırdığı statü, hak ve yetkileri kötüye kullanmayacağıma, hayatımı insanlık hizmetlerine adayacağıma, hastalarımı memnun edeceğime, insan hayatına mutlak surette saygı göstereceğime, mesleğim dolayısıyla öğrendiğim küçük sırları saklayacağıma, hocalarıma ve meslektaşlarıma saygı ve sevgi göstereceğime dil, din, milliyet, cinsiyet, takım, ırk ve parti farklarının görevimle vicdanım arasına girmesine izin vermeyeceğime, mesleğimi dürüstlükle ve onurla yapacağıma namusum ve şerefim üzerine yemin ederim.”

Hipokrat, İsa’dan 460 yıl önce Kos adasında doğmuş ve yemini ile 2400 yıl boyunca tıp biliminin disiplin içinde gelişmesini sağlayan ünlü bir hekimdir. Ülkemiz, ettiği yemine bağlı kalan iki meslek gurubu hekimler ve askerler sayesinde ayakta duruyor. Milletvekilleri, yargı mensupları ve emniyetçiler yeminlerine bağlı kalamadıkları için dürüstlük, adalet ve güven sıkıntıları oluşmuştur. Hele din görevlilerinin sıkça çıkan ahlak dışı olay haberleri, toplumun inancını zayıflatmaya başlamıştır.

Yeminin değerini içine sindirmiş askerimizin fedakârlık ve başarılarını dünya biliyor. Ordumuz, 12 yıl önceki kumpaslar ile yıpratılmasaydı, Irak ve Suriye bölgelerindeki olaylara cesaret edilemezdi. İşte bunun için FETÖ ile kolkola olanlar ve o hainleri besletenler suçlu ve sorumludur. Eğer bu ülkede bir gün adalet geri gelirse yanlış ve hata yapanlara hesap sorması gerekir.

Ettikleri Hipokrat yeminine devamlı sadık kalan hekimlerimiz ve onların yönettiği kurumlardaki tüm sağlık çalışanlarımıza karşı çoğalan kaba davranışlara rağmen, toplumun güveni ve yüz akları olmuşlardır. Coronavirüs şartlarında da taşıdıkları risklere rağmen fedakârlık ve gayretleri artarak sevgiye, saygıya layık oldukları bir kez daha kanıtlanmıştır.

Virüs ile mücadelede görev şehidi olan ve adlarını duyduğumuz,  Prof. Dr. Cemil TASCIOGLU ile Prof. Dr. Feriha ÖZ ve Tüm Sağlık Çalışanlarının ANISINA, minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Bu haberi aktaran Sn. Sağlık Bakanımızın gizleyemediği duygusundan asla şüphe duymuyor ve samimiyetine güveniyoruz.

03.04.2020

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s