Hatasız Kul Olmaz

Hata, hayatımızın vazgeçilmez bir eylemidir. Kısacık ömrümüzü samimi olarak gözden geçirirsek, pek çok hatalar ile dolu olduğunu görürüz. Yaptığımız hataların boyutları vicdanımızı baskı altında bıraksa da, hatalarımızın büyükleri bilerek yapılanlar olduğunu kabul ederiz. Dünyayı saran coronavirüs salgınına planlı hatalar şüphesi ile “Büyük Hatalar” iddialarını gündeme getirmiştik. Konu hakkındaki açıklamalarda da, olayın biyolojik savaş olduğunu duymaktayız. Yine oradan başlayıp, süreğen hata mühendisliğinin devam ettiğini görmekteyiz.

Bu gün 29 Mart 2020 yani coronavirüs olayının ilk görüldüğü günden bu yana geçen 97.gündür. Virüs, dünyanın her bölgesine ve ülkesine yayılmış ve gün sonu itibarıyla toplam ölümler Türkiye’de 131, dünyada 33 bin116 olmuştur. Bu yüzden salgının ilk başlangıç yeri için olan internet kaydını alta kopyalamakta fayda görüyorum.

2019-nCoV Akut Solunum Yolu Hastalığı nasıl ortaya çıkmıştır?

2019 yılının son günlerinde Çin’in Hubei Eyaleti’ne bağlı Wuhan şehrinde hastaneye başvuran pnömoni vakalarında bir kümelenme olduğu fark edilmiştir. İlk vakalar, epidemiyolojik olarak Wuhan’daki bir hayvan pazarı ile ilişkilidir. 27 Aralık 2019 tarihinde Wuhan’daki bir hastaneye ağır pnömoni tanısıyla üç hasta yatırılmıştır. İlk vaka, Wuhan’daki hayvan pazarında balık satıcısı olan 49 yaşında bir kadındır. Bu vakada hastalık, 23 Aralık 2019 tarihinde ateş, öksürük ve göğüste sıkışma hissiyle belirti vermiştir. Dört gün sonra ateşi düşmüş, öksürük ve nefes darlığı ise artmıştır ve Toraks BT’de pnömoni ile uyumlu bulgular görülmüştür. İkinci hasta, hayvan pazarından sıklıkla alışveriş yapan 61 yaşında bir erkektir. Bu vakada, ateş ve öksürük 20 Aralık 2019 tarihinde başlamıştır. Hasta bir hafta sonra solunum sıkıntısı ile hastaneye başvurmuştur. Hastanede ilk iki gün içinde giderek kötüleşmiş ve entübe edilerek mekanik vantilatöre bağlanmıştır.

Evet, salgını dünya basını devamlı gündemde tutuyor yorumcular, konuşmacılar ve ülkelerden sadece Rusya, açıkça biyolojik savaş olduğunu ifade ediyor. Kapitalizmin insanlığa enjekte ettiği egoizm’in amacı paylaşımcılığı unutturmak ve hedefteki ganimetlere ulaşmaktır. Ganimet savaşlarının yıllar aldığını görünce, ucu bucağı hesaplanmadan toplu katliama cesaret edebiliyor. Sanırım gözü karalık budur.

Gittikçe yaygınlaşan ve delilsiz hüküm gibi görünen iddialar için söylenecek, “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz.”sözüdür. Çünkü virüsün yayılma süreci henüz bir aylık, biteceği süre belirsiz ama hasarları ürkütücüdür.  Ekonomi durmuş, moraller çökmüş ve iyimserlik mümkün mü? Böylesine bir olaya sadece Büyük Hata demek, sahibine ceza değil ödül sayılır.

Buraya kadar sözü edilen şartlarda, katmerli dış borçlanma, enflasyon %20 ve hiç kara gün akçesi kalmamışken, Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin Kanalistanbul kapsamındaki ihaleleri 26.03.2020 tarihinde yapılmış olması çok ilginç bir olaydır. Yani halk coronavirüs, iktidar rant derdindedir. Ne yapmak isteniyor bilen var mı?

29.03.2020

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s