Büyük Hatalar

Her millet, her insan ve özellikle belirtiyorum her lider, bilerek veya bilmeyerek hatalar yapabilir. Onun için “Hatasız bir Allah” ya da “Hatasız kul olmaz” sözlerini tolerans olarak dikkate alırız. Ama hatalar bilerek ve amaçlı olursa, duruma ihmal, ihanet, saldırı, cinayet ve katliam gibi nitelemeler eklenir. Coronavirüs ile mücadele edilen bu günlerde, beynimizin bir bölümünde bu bela neden başımıza geldi, kimler sebep oldu benzeri düşünceler imiz olmaktadır.                                                                                                                                                                               

“Tarih, tekrardan(tekerrür) ibarettir.”sözünü, hep acaba diye düşünürüm. Kimilerine göre böyle düşünenler asi ruhludur. Hâlbuki insanlığa, milletimize ve bana dahi zarar veren virüs için sorgulamış olmak neden asilik olsun ki? Ayrıca, 20.yy’da, sudan sebepler ile başlayıp gerçekleşmiş ve milyonlarca insanın ölümüne neden olmuş iki dünya savaşı yaşandı. Üçüncü dünya savaşı da, biyolojik bir savaş olamaz mı?

Dünyayı işgal etmiş bu virüsün, amaçlı ve planlı yayılması hakkında henüz üç iddia vardır. İlki, zaten güçlü olan Amerikan ekonomisini, daha da güçlendireceğini öne çıkaran Başkan Trump ve ekibinin en çok çekindiği yer Çin ve Çin’in ekonomisidir. İkincisi, Çin Fransız ortak projesi iddiası ve bu iddia’yı da, ABD’nin zanlılıktan kurtulma çabası olamaz mı? Üçüncüsü ise yine ABD çıkışlı ve dünya nüfusunu,  7 milyar dan 3 milyara indirerek tek bir dünya devleti oluşturma iddiasıdır.

2.dünya savaşında, önlenemez duruma gelmiş Alman Nazi hareketi, çok güçlü savaş imkânlarına kavuşmuş ABD tarafından durdurulmuş… Bu başarıdan sonraki ABD, 19.yy’ın dünya imparatoru olan İngiltere’nin rolünü üslenmiş… Uzakdoğu’nun Lideri Japonya, atom silahı ile etkisiz hale getirilmiş ve bunlar olurken, 2.dünya savaşı ile zor kurtarılan Rusya, nasılsa soğuk savaş döneminin düzmece dünya gücü oluvermiş.

Buraya kadar, 2.dünya savaşı ve sonrasındaki gelişmeler üzerinde durduk. Şimdi de, 3.dünya savaşı gelişmeleri ile günümüzdeki iddiaların yanıtlarına geçelim.

Güçlenmiş Çin ekonomisi, kalabalık ve eğitimli nüfus ile bilinçli ve baskıcı yönetim desteğinde, dünya pazarlarını ucuz Çin malları ile dolmuştur. Kazandığı dünya parası da sayılan $ rezervi artmış ve ABD’nin para piyasası kontrolünü zora sokmuştur. ABD Başkanı Trump’ın, saldırı bile olsa Çin için tedbir almak istemesi normal değil mi?

ABD,  zaten dünya patronu ama işçilik pahalı, enerji ham maddesi petrolün ucuzluğu için savaşıyor. Diğer ülkelere ekonomik, siyasi ve askeri baskılar yapıyor. Bu yüzden, devam eden hırslarını bilmeyen millet yoktur. Geçmişte başlamış büyük hatalarını hesap vermeden sürdürüyor. Dolayısıyla, coronavirüs ile zorlayarak dünya devleti olmak istemesi de normaldir.

Not; Ben ABD değil, ABD yüzünde sayısız şehitler veren, an itibarıyla coronavirüs’ten 60 insanımızın öldüğünü öğrenmiş TC vatandaşıyım. Yönetenlerimizin ve kendini TC uyruklu görmek istemeyenlerin bilmesini istiyorum.

26.03.2020 . 00

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s