Nitelikli İbadetler

Ramazan ayı ibadetin yoğun olduğu süreçtir. Bu yüzden on bir ayın sultanı olarak tanımlanır. Aslında diğer dinlere göre Müslümanların ibadet süresi oldukça fazladır. Buna rağmen din görevlileri sınırsız ibadeti teşvik ederler. Bence, sınırlı ve nitelikli ibadet üzerinde dursalar daha iyi ederler. Evet, nitelikli ibadet girişinin altını boş bırakmamak gerekiyor. Sırası geldikçe sade bir vatandaş olduğumu söylediğim gibi, dürüst bir kul olmaya çalıştığımı da söyleyebilirim. İşte bu çerçevede nitelikli ibadeti anlatmaya çalışacağım.

Dinlerde ibadetin amacı, insanlığa bünyesel sağlıkla birlikte ruhsal dinçlik kazandırıp daha başarılı olmayı sağlamaktır. Asıl amaç budur, çünkü her şeye kadir olan yüce Yaradan’ımızın, bizim ibadetimize ihtiyacı yoktur. Örneğin, namaz ifa edilirken belleğimizde ki tüm düşünceleri silip Tanrıya yönelebildiğimizde, ibadetin bize huzur verdiğini ve rahatlattığını, böylece doğru yolda olduğumuzu anlarız.

Keza, oruç ibadeti de böyledir. Sadece farkı, gün boyu nefis mücadelesi içinde olup, aç ile tok arasındaki farkındalığı anlayabilmek ve yaşayabilmektir. Bu yüzden, bünyesel gelişimini tamamlamış ve sağlıklı herkes, iyi insanlıktan nasibini almalıdır. Yaşamsal her işte olduğu gibi, nitelikli olmayan ibadet, kişinin kendini kandırması demektir.

İbadetlerin tamamının temel hedefi olan iyi insanlığın tipik örneği, anneliktir.  İnsan ve kadın olarak anneler de hata yapabilir. Evladına karşı özverisi ve himaye duygusu, içgüdüsel bir kazanımdır. Çünkü sadece insanların değil, tüm canlılardaki annelerde aynıdır. Keşke insanlık ve doğa sevgisi, anne sevgisi kadar sağlam ve yaygın olsaydı.

Takılmış plak gibi sınırsız ibadetten söz eden din görevlilerinin hedefi, huriler ile dolu cennet hayalleridir. Bazıları buna inanmaz ve o cennetin yeri, bu dünya olsun ister. O sapık ihtiraslarına kapılanların ve onları oy uğruna koruyan politikacıların haberleri, son yılların ibretlik olayları haline geldi.

Konumuza birazda ibadet siyaset ilişkisi ile devam edelim. Siyaset, özverili ve dürüst olarak topluma hizmet alanıdır. Ama bu, demokrasiye geçiş yapamamış Ortadoğu toplumlarında geçerli değildir. Ortadoğulu seçim nedir bilmez, seçim yapanlar da özverili olamaz. İnançlarının temeli kul hakkı, demokrasinin ilk şartı seçmen iradesi, yetkili olanların kullandıkları araçlardır.

İyi ki sosyal medya var, çünkü diğerleri bir şekilde güçlü siyasetçilerin tekelindedir. Söylemler hoşuma gitmese de, şu an ifade özgürlüğünün yaşanabildiği alan, sosyal medyadır. İyiliklerin dualarını bastıran kötülük beddualarını, cenneti bu dünyada yaşamak isteyenler gibi korkan ve etkilenenlerin kalmadığı görünüyor.

28.05.2019

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s