Özveri=Anne

Bu yıl 12 Mayıs 2019, Anneler günümüzdür. Aklımıza gelen diğer günleri sıralayarak devam edelim; Babalar, Sevgililer, Öğretmenler, Doktorlar ve Emekçiler günleri gibi pek çok sosyal içerikli günlerimiz vardır. Bu günler sadece ülkemizin de değil, tüm milletlerin günüdür. Bana göre Anne ile özdeş sözcük, Özveri sözcüğüdür. Bu sözcük için kendinden ve karşılık beklemeden vermek gibi pek çok tanımlar bulabiliriz.

Anne, yemez yedirir, giymez giydirir, yani korumacılıkta anne tavana kadar yükselir. Böylesine Annelik, sadece insana mahsus da değil, hareketli tüm canlılarda aynıdır. Özveriyi, anne ile özdeşledik ama ailede, akrabalıkta, arkadaşlıkta, millet olmakta, hatta insanlıktaki tüm bireyler arasında sınırlı da olsa özveri olması gerekir. Ancak anne ile çocuğu arasında kesinlikle sınır söz konusu değildir.

Anne=Özveri dedik ve anneyi, özverinin doruğu saydık. Annenin fedakârlıklarını, ne kadar anlatsak bitiremeyiz. Bu yüzden konumuza özveri üzerinden devam edelim.

Özveri; Sevgi, Saygı, Hak, Hukuk ve Adaletin oluşumunu sağlayan kavramdır. Özveri, akılla birlikte anlayış, izan ve barışın da ön koşuludur. Bu sayede bencillikler azalır, hoşgörü ve dürüstlükler çoğalır. Yüce Yaradanımız da insanları bu istikamete çekmek istemiyor mu?

Özveri, özgürlüğün de özdeşidir. İkiz bile olsalar, her bireyin mutlaka fark edilecek bir özelliği vardır. Akıl ve zekâ farkı olabilir ama buna rağmen her insanın özgürce yaşam hakkı vardır. İnsan hakları evrensel beyannamesinin temel amacı bunun sağlanması içindir. Suç ve ceza, bir bireyin diğerine baskı ve şiddet uygulamasına engel olmaktır. Köleliğin yasaklanması, özgürlüğün kesin şartına bağlıdır.

Özveri, demokrasinin de ön koşuludur. Özveri ortamında, bireyler ve toplumlar barış anlayışı ile daha kolay anlaşırlar. Demokrasiye uygun sistemler, bencillikten uzak, hazımlı toplumlar ile sürdürülür. Halkın iradesi, saygı, sevgi ve adaleti oluşturur. Bir toplum demokrat olabilmişse, orada paylaşım da olur.

Gerçek demokrasilerde seçimler, özveri ile güvenli ve dürüst yapılabilir. Seçimlerin dürüstlüğü, bireylerin huzurunu artırır. Huzur, ahlak ve inancın pekişmesi için gereklidir. Son yıllarda özellikle inanç öğretme amaçlı yerlerde, masum insanlara köle muamelesi, çocuklara taciz ve tecavüzler oluyor. Maalesef bu beyinsizler korunuyor.

Özveri, vatan savunması için de önemlidir. Çünkü vatan, en büyük aile olan milletin barındığı yerdir. Vatan, gerektiğinde ölüm göze alınarak savunulur.  Ben değil, sen öl, ben varsam bu vatan vardır demek, bencilliğin duygusuzluğun dik alasıdır.

Evet, bu gün Anneler günümüz. Annelerimizin özverisini her gün anımsar ve canlı tutarsak, huzurlu ve mutlu oluruz. Tüm Annelerin gününü kutluyor, yaşayanlara sevgi ve saygılarımızı sunuyor, vefat edenlere rahmetler diliyoruz. Ne mutlu Annesi yanında olanlara!

10.05.2019

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s