İnternet Kampanyaları

Bu günkü konumun omurgası, internet üzerinden yürütülen soygun kampanyalarıdır. İnternet yayın hizmeti sağlayan belirli sayıda kuruluşlarımız var. Bunlar, yıllar önceki PTT altyapısı ile oluşmuş ve o altyapıdan yararlanan kablolu devlet işletmeciliği veya kısmen özelleşmiş kurumlardır. Altyapıya, büyük yatırım yaparak “Fiber Optik” tekniğini kullanan işletmeler ve ayrıca, baz istasyonları ile halk sağlığını tehdit eden olarak bildiğimiz mobil sistemleri (cep telefonları) de, çağın iletişimi olmuş internet ağı içine dalmışlardır…

Peki, her yaşta köy ve kentlerdeki insanlarımızın ilgisindeki internet kampanyaları rezaleti nasıl oluşuyor? Görünüşte rekabete bağlı bu kampanyaları, nasıl oluyor da bu kadar suçluyoruz? Umarım bu çok önemli ve hassas konuyu anlatmayı başarır, halkın yararına uyarılar yapmış olurum. Bunu içtenlikle başarmak istiyorum, çünkü sonucu adaletsizlik olan ve halktan ne koparılırsa o karımızdır esaslı bir kandırmaca düzeni sürüp gitmesin istiyorum.

Artık internetsiz ev, işyeri ve eğitim kurumlarımız kalmadığı inancındayım. Eğer varsa, buralar ve buraların insanları gerçekten talihsiz sayılırlar. Gün boyu dışarıda olup akşam evde sözde birlikte yaşadığımız aile bireyleri, aslında hala dışarıdadır. Çünkü yemek yerken dahi aralarında konuşamaz, nedeni, telefon, tablet ve en kısa yoldan ulaştığı bilgisayarı ile başka yerlerdekiler ile iletişim halindedirler…

Maalesef bu çok acı bir gerçeğimiz oldu. İnternet yayın hizmeti veren kuruluşlar, bu gerçeği yakalayıp fırsattan istifade ediyorlar. Onlar, bir bakıma haklıdırlar. Çünkü hepimizin bildiği “Çeşme akarken kovayı dolduracaksın” sözümüzün gereğini yerine getiriyorlar. Ama bu derecedeki ve çoğunlukla bilinçsiz internet bağımlılığı bir gün son bulmalıdır. Eğer sonlanmazsa, zaten o toplum kendini bitirmiş olacaktır.

Az önce, internet ve cep telefonlarının olmadığı yerler, özellikle evlerdeki yaşam için talihsizlik demiştik ama bence bunlar, olağandışı kalmışlığı tanımlamanın ifadesidir. Talihsiz değiller tersine çok şanslılar. Çünkü aile içi diyalog ile aile olmanın tüm sıcaklığını yaşıyorlar. Kendilerine naçizane tavsiyem, interneti her zaman bulursunuz ama aile mutluluğunu bulmak çok zordur.

Sanırım girişteki, internet yayın kampanyaları rezaletini anlatma yerimi daralttım. Özetle devam edersek, her yıl bu kampanyalar mutlaka oluyor. Yılın ilk çeyreğinde yükseltilmiş çıta değeri, genelde iki yıllık süre için aylık paket ücreti 70 TL oluyor. Son çeyreğinde hedeflenen müşteri az görünüyor ve aylık paket ücreti 50 TL’ye kadar inmiş yeni kampanyalar başlıyor. Aynı şartlarda pahalı ödeyen müşteri olmayı kim ister? Pahalılar azınlıkta bile olsa suçları nedir? Birileri bunu açıklamalıdır.

Ciddi bir yayın kuruluşunun ölçüsü, ahlaklı ve dürüst oluşudur. Bu yayın kuruluşları ortakları arasında resmi devlet kurumları, hatta bireysel olarak devleti yönetenler ve onların yakınları görülmektedir. Balık baştan kokar sözü boşuna söylenmemiş. Çifte standardın ne demek olduğunu anlayamamış olanların yapacağı iş, böyle olabiliyor.

20.11.2018

Hüsnü ARSLAN

Not: Memleketimin yerel gazetesi “yenikastamonu. com” da, on yıldır hayata dair görüşlü yazılarım sürmüştü ve henüz durmuş ta değildir. İki aya yakın zamandır iyileştirme çalışması olduğunu bildirmek istedim (14.01.2019). Saygılarımla.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s