Bayrak ile Ezan

Savaş halinde iken ve seçimlerde, Bayrak ile Ezan yan yana getirilir ve “Bayraklar inmez, Ezanlar susmaz” diyerek sloganlar atılır. Anlaşamayıp güce başvurulan ve bu yoldan barışa zorlanma amaçlı savaşlarda, sözü edilen sloganların olması normaldir. Ama demokrasi diyerek gidilen seçim mitinglerinde neden bayrak ile ezan araç haline gelir anlamıyorum. Bu kapsamda, Demokrasi = “Barış, Özveri, Hoşgörü, Sevgi, Saygı, Dürüst ve iyi insan olmak, hatta akla gelmeyen nice özlemlerdir.”

Demokrasinin temel şartı seçim ve seçilmek istenen siyasi partilerdir. Elbette seçim sonrasında yapacağı hizmetlerini anlatmak, her partinin doğal hakkıdır. Ama bunun için milletin parası (Hazine) yerine, partinin kasasını kullanman gerekir. Diyelim ki 10 ekip ile propaganda yapacaksın, her ekibe bir takım afiş, resim ve parti amblemi hazırlar, beraberinde her gittiğin yere taşırsın. Çünkü demokrasi savurganlık değildir.

Demokrasi, aynı zamanda fırsat eşitliğidir. İmkânın varsa daha çok gezer dolaşırsın. Birisi devletin tüm ulaşım imkânlarından faydalanıp bedava dolaşır, diğeri tarifeli ile parasını cepten vererek dolaşır. Peki, hak, hukuk ve vicdan, bunun neresinde?

Barış ve hoşgörü ortamı yoksa orada demokrasi olması düşünülemez. Zira o ortamda kavga, kargaşa ve güvensizlik olur. Rekabetsiz seçim de düşünülemez ama BEN, illa da BEN diyen ve özveride bulunamayan rakipten hayır gelmez. Zaten ona demokrat denilemez.

Seçilmek isteyenler veya sözcüleri, dürüst rekabet kurallarına bağlı kalmalıdır. Küfür, hakaret ve yalan ile propaganda yapana, dürüst ve ahlaklı denilemez. Dinin siyasete araç olması, 1937 yılından bu yana tüm anayasalarımızda bulunan laiklik ilkesi gereği yasaktır. Buna rağmen 70 yıldan bu yana, din, seçimlerin malzemesidir. Peki, bunca zaman anayasayı çiğneyenlere demokrat denilir mi?

Seçim propagandaları, benden olan, olmayan, dindar olan, olmayan düşüncesine dayanıyor. Hatta bunlar, azda olsa camilere taşınıp, çatışma tehlikesine davetiye çıkarılıyor. Bu koltuklarda illa da ben olacağım deme bencilliği yerine, demokrasiye bağlı kalsak ne kaybederiz?

Nedense, demokrasi orta doğunun Müslüman ülkelerinde yer bulamıyor. Cumhuriyet ile birlikte ve Atatürk sayesinde bizde uygulanmak istendi ama kör topal kaldı. Dünya milletlerinin yaşam düzeyi ve kalitesi, demokrasiye yakınlığı ile doğru oranlı olduğu açıkça görülür. Bu yüzden Müslüman toplumlarda sosyalleşme ve paylaşım olamaz.

Demokrasilerine hayran kaldığımız ülkelerin seçim mitinglerinde bayrak ta, ezan da olduğunu sanmıyorum. Çünkü oralarda hedef, daha çok üretmek ve üretmeden tüketmemektir. Bakın tarikatlara ve cemaatlere, hiçbiri zerre kadar üretmez ama krallar gibi sefa sürerler. Olmaz olsun böyle asalak Müslümanlar ve onların desteği ile gelerek saltanat sürmek isteyen politikacılar.

15.03.2019

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s