Osman Dayı

Hayata dair konularımızın içine birde Osman Dayımız geliverdi. Bu dayımız, hiç hesapta yokken, 21.04.2019 Pazar günü Ankara Çubuk ilçesi Akkuzulu köyünde Şehit Er Yener Kırıkçı’nın cenazesinde ortaya çıkıp toplumun Osman dayısı oldu. Yaptığı iş, şehit cenazesine katılan TC ana muhalefet partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçtaroğlu’na yumruk ve tekme ile saldırmaktır.

Bu olayın gelişmelerini, basından takip ettik. Amacım, sade bir vatandaş olarak olayı yorumlayıp, takipçim olan dostlarıma anlatmak ve kendi adıma belgelendirmektir.

Şehit sözleşmeli er Yener Kırıkçı, 20.04.2019 Cumartesi günü Hakkâri Çukurca ilçesi Irak sınırındaki 4 şehidimizden biridir. Akkuzulu camisindeki cenazesine CHP lideri, Milli Savunma ve Eğitim Bakanları, Emniyet Gnl. Md. ve Milletvekilleri katılmıştır. Namaz öncesinde Sn. Kılıçtaroğlu karşıtı olarak başlayıp sonrasında artarak devam eden olaylarda bir ara yaklaşan Osman Sarıgün yumruk ve tekme ile saldırmıştır.

Korumaların yetersiz kalmaları dolayısıyla yakındaki bir eve sığınmışlar ve orada birkaç saat mahsur kalmışlardır. Televizyon haberlerinden anlayabildiğimiz pek çok bağırışma arasında, sığınılan ev için “Yakın o evi!” diyen bir kadın sesi de net olarak duyulmuş ve sonradan bu kadının kimliği, Fatma Başaran olduğu belirlenmiştir. Olayda 37 kişinin takipte olduğu, bunlardan 9’u tutuklanıp ertesi gün bırakılmıştır. Ama sözü edilen kadın hakkında işlem yapıldığı duyulmamıştır.

Olayın mümkün olduğu kadarki özeti budur. Zaten ilgilenen herkes 5 gündür daha fazlası ile bilgilendi. Bundan sonra, olayın taraflarını ve yorumlarını anlatalım.

Suçlanan CHP ve lideridir. Suçlayan AKP, lideri ve bakanlarıdır. Suç tanımı, HDP ile seçim beraberliğidir. Bizlere göre sıkı fıkı beraberlik yok ama esas mesele seçim sonuçlarındaki yenilgiye bağlı kuyruk acısıdır. Yani demokraside olmaması gereken hazımsızlıktır. 17 yıl önce AKP’nin gelişinde böyle bir hazımsızlık olmamıştı. Ayrıca, AKP’nin, PKK ve APO ve de HDP ile olan nice birliktelikleri hepimizin malumudur.

Diyelim ki bu isyan ve şiddet olayları Sn. Erdoğan ve Bakanlarına, hatta suçsuz gören hâkime karşı olsaydı, Osman Sarıgün ve diğerleri serbest bırakılır mıydı? Diğerlerinin adı bile yok, günah keçisi sadece Osman dayı, daha doğrusu AKP üyesi olduğu için AKP’nin Osman dayısıdır. Olay için sanıklar yanız değildir. AKP tam kadro ve ayrıca 800 avukatı onların yanındadır. Birde merakımız, bu avukat ordusu ücretleridir.

Para benim, merakı neden senin demek hakkınızdır. Ama ekonomik sıkıntımız ve işsizliğimiz ortada, içimizde gezen beş milyon yabacı, çevremizde süren yangınlar. Her vesile ile BEKA sorunumuz var diyoruz ama hala birbirimizin gözünü çıkamaya çalışıyoruz. Bunları hatırlatmak ta benim hakkımdır.

27.04.2019

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s