Kavganın Sonu Savaş mı, Barış mı?

Cumhuriyet tarihinin en kavgalı seçimi, (31.03. 2019) geride kaldı. Gördüğümüz kadarı ile kavgalar bitti ama hala bir yerel seçim için neden bu kadar büyük kavgalar olduğunu anlamış değiliz. Seçim sonucunda ülkenin en büyük 6 il yönetimi (İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin, Adana ve Bolu) AKP’den CHP’ye geçti. Doğal olarak AKP bundan hoşnut değil, keşke barış olabilse ama tanıdığımız AKP, daha çok savaştan yana olacaktır.

Önce anlamadık dediğimiz kavga nedenlerini, bildiğimiz kadarı ile anımsatalım. Bu millet, pek çok soru işaretine rağmen yönetim için 17 yıldır AKP dedi. Peki, neden? Çünkü AKP aristokrat değil dindar, çünkü AKP herkesi kucaklayan olacağız dedi, çünkü AKP daha çok demokrasi dedi, çünkü AKP daha çok refah dedi, çünkü AKP, AB üyesi olacağız dedi ve AKP, milli gelirin Avrupalı kadar yüksek olacağını söyledi.

Peki, neler oldu? AB’ye giremedik ve milli geliri yükseltemedik. Üreten iş yerlerimiz kapandı, işsizlik arttı. Tarımda kendimize yeterken, eti, sütü, şekeri ve akla gelen her şeyi dışarıdan alan olduk. Pazarda file doldururken, patatesi soğanı tane ile alır olduk. Demokrat iken, tek adam rejimine döndük. Dış borç arttı, paramızın değeri düştü. Dış tehditler arttı, iç güvenliğimiz azaldı. Kutuplaşma arttı, kucaklaşma azaldı.

Evet, bizler son 17 yılın tek sandık galibi AKP’nin neden kaybettiğini böyle anladık ve sıraladık. Umarız onlarda bu gerçeği anlayıp hem ülke, hem de kendileri için dersler çıkarmışlardır. Aşkımız, sevdalımız dediğiniz İstanbul ve Ankara, İzmir’e benzemişse, sebep, CHP’nin performansından çok adaylarının yarattığı güven ve sevgidir.

Umarız, topal ördek diyerek zarar vermezsiniz. Çünkü millet, güvenip şans verdiği insanların başarılarını görmek ister. O güveni millet verdiyse yine kendisi geri almak ister. Aynen 17 yıl boyunca size olan gibi, aksi halde zarar fazlasıyla size döner.

Savaşmanın tek sebebi düşmanlıktır. Halkın güvendiği kişiler, halkın düşmanı değil dostudur. Halkın dostu ile savaşmak, halkın kendisi ile savaşmak sayılır. Bunca yılın politikacıları, bindikleri dalı kesmek istemezler. Amacımız, sadece anımsatmaktır.  En derin saygılarımızla.

19.04.2019

Hüsnü ARSLAN

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s